קלה עד מתונה מחלת כליות כרונית

אם אתם סובלים ממחלת כליות כרונית (CKD) אז הכליות שלך לא עובדות כמו גם שהם עשו פעם. תנאים שונים יכולים לגרום CKD. חומרה יכולה להשתנות אבל ברוב המקרים הם: קל עד בינוני, להתרחש אצל אנשים מבוגרים, לא גורמים לסימפטומים ואינו להתקדם אי ספיקת כליות. אנשים עם כל שלב של CKD יש סיכון מוגבר לפתח מחלת לב או שבץ מוחי. זו הסיבה מדוע חשוב לזהות CKD אפילו קלה, כמו טיפול עשוי לא רק להאט את התקדמות המחלה, אלא גם מפחיתה את הסיכון לפתח מחלת לב או שבץ. עלון זה מיועד לאנשים שאובחנו עם מחלת כליות כרונית קלה-בינונית (שלב 1, 2 או 3 CKD). עלון נפרד בסדרה זו, המכונה מחלת כליות כרונית, הוא מתאים יותר אם יש לך מחלת כליות כרונית חמורה יותר (שלב 4 או 5 CKD).

שתי הכליות לשקר בצידי הבטן העליונה (חלציו), מאחורי המעיים, משני צדי עמוד השדרה. כליות כל הוא בערך בגודל של תפוז גדול, אבל שעועית בצורה.

עורק גדול - העורק הכלייתי - לוקח דם כל כליה. העורק מתחלק כלי דם זעירים רבים (נימים) ברחבי הכליות. בחלק החיצוני של הכליות, כלי דם זעירים להתקבץ יחדיו כדי ליצור מבנים בשם glomeruli.

glomerulus הוא כמו מסנן. המבנה של glomerulus מאפשר פסולת ומעט מים ומלח לעבור מהדם לתוך ערוץ זעיר שנקרא אבובית. הנוזל נשאר בסוף כל אבובית נקרא שתן. השתן ואז עובר למטה צינורית המכונה השופכן אשר עובר ממצב של כל כליה אל שלפוחית ​​השתן. שתן מאוחסן בשלפוחית ​​עד שהוא התעלף כאשר אנו ללכת לשירותים.

תפקידיה העיקריים של הכליות הם:

 • סינון מוצרים פסולת מן הדם, כדי להיות התעלף בשתן.
 • עזרה לחץ דם מלא - חלקית על ידי כמות המים עברה אל מחוץ לגוף כמו שתן ובחלקו על ידי ביצוע הורמונים אשר מעורבים איזון לחץ דם.
 • הפוך הורמון הנקרא אריתרופואטין (EPO) אשר מגרה את מוח העצם לייצר תאי דם אדומים. זה נחוץ כדי למנוע אנמיה.
 • עזרתי לשמור מלחים וכימיקלים שונים בדם ברמה הנכונה.

CKD כלומר הכליות מושפעות באופן כלשהו. כתוצאה מכך, הכליות שלך לא יכול לעבוד כמו גם שהיו פעם. מגוון שלם של תנאים יכול לגרום CKD (ראה בהמשך).

כמה מונחים סבירים:

 • כרוני אומר מתמשך (מתמשך או לטווח ארוך). זה לא אומר חמור כמו כמה אנשים חושבים. אתה יכול לקבל מחלה כרונית קלה. יש אנשים רבים CKD קל.
 • אמצעי כליות הקשורות לכליה.
 • אי ספיקת כליות כרונית היא מונח משמש לעתים אבל אומר הרבה זהה CKD. CKD הוא מונח טוב יותר, כמו כשל המילה מרמז כי הכליות לגמרי הפסיקו לעבוד. ברוב המקרים של מחלת כליות כרונית זה לא כל כך. אצל רוב האנשים שיש להם מחלת כליות כרוניות יש רק ירידה קלה עד בינונית בתפקוד כליות, אשר בדרך כלל אינו גורם לתסמינים, ואת הכליות לא נכשלו.

בדיקת דם פשוטה יכולה להעריך את נפח הדם מסונן ידי glomeruli בכליות שלך על פני תקופת זמן נתונה. בדיקה זו נקראת קצב הסינון הגלומרולרי המשוער (EGFR). EGFR נורמלי הוא 90 מ"ל / דקה / 1.73 מ 'או יותר. אם חלק glomeruli (המסננים הזעירים הכליות) לא לסנן ככל נורמלי, אז הכליה הוא אמר צמצמו או לקויי תפקוד הכליות.

CKD מאובחנת על ידי eGFR וגורמים אחרים, והוא מחולק לחמישה שלבים:

שלב של מחלת כליות כרונית
eGFR מ"ל / דקה / 1.73 מ '
שלב 1: ה- EGFR תערוכות תפקוד כלייתי תקין אבל אתה כבר ידועים כבעלי כמה נזק לכליות או מחלה. לדוגמה, ייתכן שיש לך כמה חלבון או דם בשתן, אי תקינות של הכליות, דלקת כליות, וכו ' 90 או יותר
שלב 2: הקטינה במקצת בתפקוד הכליות, ואם אתה כבר ידועים כבעלי כמה נזק לכליות או מחלה. אנשים עם eGFR של 60-89 ללא כל נזק לכליות ידוע או מחלה אינם נחשבים לפתח מחלת כליות כרונית (CKD). 60 כדי 89
שלב 3: מופחת באופן מתון בתפקוד הכליות. (עם או בלי מחלת כליות ידועה. לדוגמה, אדם מבוגר עם כליות קשיש עלול להופיע צמצם בתפקוד כליות ללא מחלת כליות ידועות ספציפית.) 45 כדי 59 (3A)
30 כדי 44 (3B)
שלב 4: מופחת באופן חמור בתפקוד הכליות. (עם או בלי מחלת כליות ידועה.) 15 עד 29
שלב 5: מאוד מופחת באופן חמור בתפקוד הכליות. זה נקרא לפעמים אי ספיקת כליות סופנית או אי ספיקת כליות הוקמה. פחות מ -15

למי יש את מבחן שיעור גלומרולרי סינון המשוער?

בדיקת דם eGFR נעשתה בכינויו חלק שגרתי ניטור אנשים עם מחלות כליה או עם תנאים שיכולים להשפיע על הכליות, כגון סוכרת או לחץ דם גבוה. כמו כן הוא נעשה לעתים קרובות בתור בדיקה שגרתית במצבים רפואיים רבים. אם אתה נמצא יש מחלת כליות כרונית ואז המבחן eGFR נעשה בדרך כלל במרווחי זמן קבועים כדי לפקח על תפקוד הכליות שלך.

קלה עד מתונה מחלת כליות כרונית. אי-ספיקת כליות כרונית.
קלה עד מתונה מחלת כליות כרונית. אי-ספיקת כליות כרונית.

כ -1 מכל 10 אנשים יש מידה מסוימת של CKD. זה יכול להתפתח בכל גיל ומצב משתנים יכול להוביל CKD. זה הופך נפוץ יותר עם גיל הגדלה שכיח יותר בקרב נשים.

למרות כמחצית אנשים בגילאי 75 ומעלה יש מידה מסוימת של CKD, רוב האנשים האלה לא באמת יש מחלות של הכליות שלהם; יש להם הזדקנות נורמלית של הכליות שלהם. רוב המקרים של מחלת כליות כרונית הם קלים או בינוניים (שלבים 1-3).

מספר תנאים יכול לגרום לנזק בלתי הפיך לכליות ו / או להשפיע על תפקוד של הכליות ולגרום CKD. שלושה גורמים נפוצים בבריטניה, אשר ככל הנראה מהווה כ 3 ב -4 מקרים של מחלת כליות כרונית אצל מבוגרים, הם:

 • סוכרת. מחלת כליות סוכרתית היא סיבוך נפוץ של מחלת הסוכרת.
 • לחץ דם גבוה. ללא טיפול או גרוע שטופלו בלחץ דם גבוה הוא אחד הגורמים העיקריים של מחלת כליות כרונית. עם זאת, CKD יכול גם לגרום ללחץ דם גבוה, כמו הכליות יש תפקיד בוויסות לחץ הדם. אודות תשעה מתוך עשרה אנשים עם שלבים CKD יש 3-5 לחץ דם גבוה.
 • כליות להזדקנות. נראה שיש ירידה הקשורות לגיל בתפקוד הכליות. כמחצית מהאנשים בגיל 75 או יותר יש מידה מסוימת של CKD. ברוב המקרים הללו CKD אינו מתקדם מעבר לשלב המתון, אלא בעיות אחרות של הכליה לפתח, כגון מחלת כליות סוכרתית.

ישנם פחות שונים אחרים מצבים שכיחים שעלולים לגרום CKD.

הבנת הכליות והשתן. בקרת לחץ דם.
הבנת הכליות והשתן. בקרת לחץ דם.

אתה צפוי לחוש ברע או סובלים מתסמינים עם CKD הקל עד בינוני - כלומר, בשלבי 1 עד 3. (עם זאת, ייתכנו תסמינים של מצב בסיסי כגון כאבי כליות עם תנאי כליות מסוימים.) CKD מאובחנת בדרך כלל על-פי מבחן eGFR לפני כל סימפטומים לפתח. (אם פונקצית הכליות מסרבת בשלבים 4 או 5 אז סימפטומים ובעיות שונים עלולים להתפתח.)

כאמור, המבחן eGFR נעשה כדי לאבחן ולנטר את ההתקדמות וחומרת CKD. לדוגמה, זה צריך להיעשות באופן שגרתי לפחות פעם בשנה אצל אנשים עם שלבים 1 ו -2 CKD ובתדירות גבוהה יותר אם יש לך שלב 3, 4 או 5 CKD.

אתה צפוי לעבור בדיקות מדיד שתן שגרתית מפעם לפעם כדי לבדוק דם וחלבון בשתן. כמו כן, בדיקות דם ניתן לעשות זאת מעת לעת כדי לבדוק על רמת הדם שלך של כימיקלים כגון נתרן, אשלגן, סידן פוספט. צורך בדיקות נוספות ולאחר מכן תלוי בגורמים שונים והרופא שלך ייעץ - למשל:

 • סריקת אולטרסאונד של הכליות או ביופסית כליה עשויה להיות מומלצת אם תנאים בכליות מסוימים חשודים - למשל, אם יש לך הרבה חלבון או דם בשתן, אם יש לך כאב כי ייראה שזה בא מתוך כליות, וכו '.
 • סריקה או ביופסיה אינה נחוצה ברוב המקרים. הסיבה לכך היא כי רוב האנשים עם מחלת כליות כרונית יש סיבה ידועה עבור בתפקוד הכליות, כגון סיבוך של סוכרת, לחץ דם גבוה או הזדקנות.
 • אם CKD מתקדם לשלב 3 או יותר גרוע אז בדיקות שונות אחרות ניתן לעשות זאת.

טיפול ברוב המקרים נעשה בדרך כלל על ידי רופאים כלליים. אצל אנשים רבים, טיפול בשלבים המוקדמים של מחלת כליות כרונית יכול למנוע או להאט התקדמות דרך לכשל כלייתי הסופי. (GP עשוי להפנות אותך למומחה אם אתם מפתחים בשלב 4 או 5 CKD, או בכל שלב אם יש לך בעיות או תסמינים הדורשים חקירת מומחה.)

המטרות העיקריות של טיפול עבור CKD קלה עד בינונית כוללות:

 • במידת האפשר, לטפל בכל מצב כליות הבסיסית.
 • למנוע או להאט את ההתקדמות של מחלת כליות כרונית.
 • להפחית את הסיכון לפתח מחלות לב וכלי דם.

טיפול בכל מצב כליות בסיסית

ישנם תנאים שונים שיכולים לגרום CKD. עבור חלק אלה ייתכנו טיפולים ספציפיים כי מצב מסוים. לדוגמא, בקרת גלוקוז טובה עבור אנשים עם סוכרת, איזון לחץ דם לאנשים עם לחץ דם גבוה, וכו '

מניעה או להאט את התקדמות מחלת כליות כרונית

לאחר CKD פתחה, במקרים רבים הוא נוטה בהדרגה להיות גרוע במשך חודשים או שנים. זה יכול להתרחש גם במקרה שקיים גורם סמוי טופל. אתה צריך בדיקות מפעם לפעם על ידי רופא המשפחה שלך או האחות בפועל לפקח על תפקוד הכליות שלך (EGFR). הם גם נותנים לך טיפול וייעוץ על איך למנוע או להאט את ההתקדמות של מחלת כליות כרונית. זו כוללת בדרך כלל:

 • בקרת לחץ דם. הטיפול החשוב ביותר על מנת למנוע או לעכב את התקדמות מחלת כליות כרונית, מה הגורם הבסיסי, הוא לשמור על לחץ הדם שלכם גם מבוקרת. רוב האנשים עם מחלת כליות כרונית ידרשו תרופות כדי לשלוט בלחץ הדם שלהם. הרופא ייתן לך רמת לחץ דם יעד לשאוף. זהו בדרך כלל מתחת כספית 130/80 מ"מ, ואף נמוך בנסיבות מסוימות.
 • סקירה של התרופות שלך. תרופות מסוימות יכולות להשפיע על הכליות כמו-תופעת לוואי אשר יכול להפוך CKD גרועה. לדוגמה, אם יש לך מחלת כליות כרונית אתה לא צריך לקחת תרופות אנטי דלקתיות, אלא אם כן מומלץ על ידי רופא. ייתכן גם צריך לשנות את המינון של תרופות מסוימות שאתה יכול לקחת אם CKD שלך מחמיר.

הקטנת הסיכון לפתח מחלות לב וכלי דם

אנשים עם מחלת כליות כרוניות נמצאים בסיכון מוגבר לפתח מחלות לב וכלי דם, כגון מחלת לב, שבץ ומחלות כלי דם היקפיים. אנשים עם מחלת כליות כרונית הם למעשה עשרים פעמים סיכוי גבוה יותר למות מבעיות לב וכלי דם הקשורות מאשר מאי-ספיקת כליות. זו הסיבה מדוע הפחתת כל גורמי סיכון קרדיווסקולריים אחרים היא כל כך חשובה. ראה עלון נפרד בשם מניעת מחלות לב וכלי דם לפרטים. בקצרה, זה כולל בדרך כלל:

 • שליטה טובה של לחץ דם (ורמת הגלוקוז בדם אם יש לך סוכרת).
 • תרופות כדי להוריד את רמת הכולסטרול שלך - צורך במקרים רבים.
 • במידת הצורך, כדי להתמודד עם גורמי סיכון חיים. משמעות הדבר היא:
  • להפסיק לעשן אם אתה מעשן.
  • הקפידו על תזונה בריאה הכוללת צריכת מלח נמוכה.
  • לשמור על המשקל ואת המותניים שלך לבדוק.
  • קח פעילות גופנית סדירה.
  • צמצמתי אם אתה שותה הרבה אלכוהול.

אם יש לך רמות גבוהות של חלבון בשתן אז אתה יכול להיות מומלץ לקחת תרופות גם אם לחץ הדם שלך נורמלי. סוג של תרופה בשם מעכב אנגיוטנסין-המרת אנזים (ACE) (למשל, קפטופריל, enalapril, רמיפריל, lisinopril) הוכח להיות מועיל עבור אנשים מסוימים עם CKD, שכן הוא מפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם יכול למנוע עוד החרפת הפונקציה של הכליות שלך.

הערה: אנשים עם מחלת כליות כרונית בשלב 3 או גרוע צריך גם להתחסן נגד שפעת מדי שנה, ויש להם חיסון חד פעמי נגד pneumococcus.

שלבי 1-3 CKD (קל עד בינוני) נפוצים, עם ברוב המקרים המתרחשים אצל אנשים מבוגרים. זה נוטה להחמיר בהדרגה במשך חודשים או שנים. עם זאת, קצב ההתקדמות משתנה מאדם לאדם, ולעתים קרובות תלוי בחומרה של כל מצב בסיסי. לדוגמא, כמה תנאי כליות עלולים לגרום תפקוד הכליות שלך להחמיר במהירות יחסית. עם זאת, ברוב המקרים, CKD מתקדמת באיטיות רבה. רק מספר קטן של אנשים עם מחלת כליות כרונית יהיה להתקדם סופנית אי ספיקת כליות (CKD שלב 5) הדורשת דיאליזה או השתלת כליה.

עבור אנשים רבים עם מחלת כליות כרוניות קיים סיכון גבוה יותר לפתח מחלות לב וכלי דם רציניות מאשר לפתח אי ספיקת כליות סופנית.

בקצרה...

 • לב בקרת לחץ דם,
 • סקירה קפדנית של תרופות כדי לוודא כי היחידים בהם נעשה שימוש הם אלה אשר לשים לפחות עומס על הכליות, ו
 • בהתמודדות הגורמים להפחית את הסיכון לפתח מחלות לב וכלי דם שלך

יכול לעשות הבדל גדול כדי התחזית שלך.

עזרה ומידע נוסף

הפדרציה הלאומית לכליות

מאמרים נבחרים