דלקת נרתיק אטרופית (יובש בנרתיק)

חלק מהנשים עלולות להבחין בשינויים בתחום נרתיק איברי המין שלהם לאחר גיל המעבר. שינויים אלו עשויים לכלול יובש ואי נוחות במהלך קיום יחסי מין. כמו כן יכול להיות סימפטומים שלפוחית ​​השתן. כל אלה יכולים בדרך כלל להשתפר עם טיפול. אפשרויות הטיפול כוללות טיפול בתחליפי הורמונים (HRT), קרם אסטרוגן או pessaries וג'ל סיכה.

דלקת נרתיק אטרופית (יובש בנרתיק). כאב בעת יחסי מין.
דלקת נרתיק אטרופית (יובש בנרתיק). כאב בעת יחסי מין.

לפני גיל המעבר (המכונה לעתים קרובות את השינוי של חיים) העור והרקמות סביב הנרתיק נשמרים וגמישים ולחים על ידי נוזלים וריר. אלה מבוצעים על ידי בלוטות בצוואר הרחם. אסטרוגן (ההורמון הנשי) משפיע בלוטות אלה. אסטרוגן משפיע גם על רקמות בתוך ומסביב הנרתיק, גרימת רירית הנרתיק להיות עבה יותר אלסטי. אסטרוגן גם מגרה את התאים המרפדים את הנרתיק לייצר גליקוגן, תרכובת המעודדת בנוכחות חיידקים מועילים אשר להגן על הנרתיק מפני הידבקות.

לאחר גיל המעבר השחלות לייצר פחות אסטרוגן. חוסר אסטרוגן מוביל לדילול של הרקמות סביב הנרתיק והפחתה במספר בלוטות שהופכים ריר. אתה גם לאבד חלק רקמת שומן מרחבי האזור הגניטלי. זה עשוי להפוך את האזור גם נראה מעט שונה מאשר לפני גיל המעבר.

לסיכום, שינויים הורמונליים להפוך את הנרתיק קצר, פחות אלסטי ויבש. העור באברי המין גם נראה חיוור. שינויים אלה בדרך כלל לוקח חודשים או שנים כדי להתפתח לאחר מנופאוזה להשתנות מאישה לאישה. דלקת נרתיק אטרופית הוא המונח הרפואי על מצבו בעת ביצוע שינויים אלו לסימפטומים בעייתיים.

לאחר גיל המעבר כמחצית מהנשים יש כמה תסמינים הקשורים דלקת הנרתיק מכולה. אתה גם סיכוי גבוה יותר לחוות סימפטומים כמו שנים יותר לעבור לאחר גיל המעבר שלך.

השינויים שתוארו לעיל יכולים להתרחש מבלי לגרום שום סימפטומים או חוסר נוחות. עם זאת, חלק מהתופעות הבאות עלולה להתפתח אצל חלק מהנשים. דלקת הנרתיק אטרופית הוא גורם שכיח (ובדרך כלל ניתן לטפל) אחת מהבעיות הבאות. עם זאת, בעיות אלה יכולים להיגרם גם על ידי מצבים רפואיים אחרים.

  • כאב בעת יחסי מין. זו עלולה להתרחש בגלל הנרתיק הוא קטן יותר, יבש יותר, פחות סיכוי להיות משומן במהלך קיום יחסי מין מאשר לפני גיל המעבר. כמו כן, העור סביב הנרתיק הוא יותר שביר, וזה יכול להחמיר את הבעיה.
  • חוסר נוחות - אם הפות או הנרתיק כואב ואדום.
  • הפרשות מהנרתיק. תיתכן הפרשה לבנה או צהובה. לפעמים זה נובע מזיהום. זיהום סביר יותר אם השחרור הוא מסריח ולא נעים.
  • לגרד. העור סביב הנרתיק הוא יותר רגיש יותר סיכוי לגרד. זה יכול לגרום לך נוטה מגרד, אשר לאחר מכן עושה את העור יותר סיכוי לגרד, וכן הלאה. זה נקרא מעגל גירוי / שריטה אשר יכולה להיות קשה לשבור, והוא יכול להיות מטריד.
  • בעיות בדרכי השתן. מכולה דלקת נרתיק עשויה לתרום לבעיות בדרכי שתן שונות. זאת בשל דילול והיחלשות של הרקמות סביב צווארו של שלפוחית ​​השתן, או סביב השופכה (פתח שתן). לדוגמא, סימפטומים בדרכי שתן שעלול להתרחש כוללים דחיפות להגיע לשירותים, זיהומים בדרכי שתן חוזרים.

לא לכל הנשים יש את כל התופעות הנ"ל. הטיפול עשוי תלוי אשר סימפטומים הם הבעייתיים ביותר. מכיוון שהבעיה היא בעיקר בשל חוסר אסטרוגן, זה יכול להיות עזר ידי החלפת אסטרוגן ברקמות.

טיפול בתחליפי הורמונים (HRT)

משמעות הדבר היא נטילת אסטרוגן בצורת טבלית, ג'ל, שתל או מדבקות. זה עשוי להיות הטיפול הטוב ביותר להקלה על התסמינים, אך חלק מנשים לא אוהבים את הרעיון של לקחת HRT. ישנם יתרונות וחסרונות של שימוש ב- HRT. ראה עלון נפרד בשם "גיל מעבר HRT 'לקבלת פרטים נוספים.

קרמי אסטרוגן

לפעמים קרם, אסטרוגן המכיל טבעת pessary או נרתיק רושם. זו משחזרת אסטרוגן לרקמות הנרתיק שמסביב מבלי לתת אסטרוגן לגוף כולו. בדרך כלל הטיפול משמש כל יום במשך כשבועיים, ולאחר מכן פעמיים בשבוע במשך שלושה חודשים נוספים. אחרי זה את ההשפעה של הטיפול עשויה להיות מוערכת על ידי הרופא שלך. טיפול זה בדרך כלל עובד היטב אך התסמינים עלולים לחזור כמה זמן לאחר הפסקת הטיפול. קורסים של טיפול חוזר הם לעתים קרובות יש צורך. חשוב לעקוב אחר ההוראות על כמות קרם לשימוש.

ג'לים לסיכה

אם יובש בנרתיק הוא הבעיה היחידה, או קרמי הורמון אינם מומלצים בגלל בעיות רפואיות אחרות, ג'לים סיכה עשוי לעזור. ישנם שני ג'לים אשר זמינים בבריטניה, אשר תוכננו במיוחד כדי לעזור לבעיית יובש בנרתיק. הם מחליפים לחים. הם Replens® ו Sylk®. אתה יכול לקנות אלה מבית המרקחת והרוקח שלך אמור להיות מסוגל לייעץ לך.

מאמרים נבחרים

  • בבעיות זיקפה (ED) אומר שאתה לא יכול לקבל זקפה נאותה. ברוב המקרים הן בשל היצרות…
  • סרטן פות (סרטן של הפות) הוא סרטן נדיר. זה בדרך כלל משפיע על נשים מעל גיל 55,…
  • הקונדום הנשי הוא שיטה יעילה למניעת הריון אם משתמשים בו נכון. זה גם עוזר להגן…
  • הקונדום הגברי היא שיטה יעילה למניעת הריון אם משתמשים בו נכון. זה גם עוזר להגן…