קטרקט

קטרקט הוא כאשר עדשת עין הופכת מעוננת ומשפיעה חזון. קטרקט מתרחשים בדרך כלל אצל אנשים מבוגרים ולפתח בהדרגה. קטרקט בדרך כלל ניתן לטפל באמצעות פעולה במקרה לשגרת היום שבו עדשת המעונן יוסרה מוחלפת עם עדשת פלסטיק מלאכותית. עם זאת, במדינות מתפתחות בהן הטיפול אינו זמין, קטרקט הם הגורם העיקרי לעיוורון.

קטרקט. שאר עלון זה הוא רק על הקטרקט הנפוץ הקשורות לגיל.
קטרקט. שאר עלון זה הוא רק על הקטרקט הנפוץ הקשורות לגיל.

כשאתה מסתכל על אובייקט, אור מהאובייקט עובר דרך הקרנית, ואז העדשה, ומכה הרשתית בחלק האחורי של העין.

העדשה של העין פועלת כמו עדשה של מצלמה. הוא מתמקד הרבה של האור שנכנס דרך העין אל המקולה. המקולה היא חלק הרשתית כי הוא ארוז בצפיפות הרבה ביותר עם תאים לראות.

מסרים עצביים לעבור מתאי לראות (המוטות קונוסים) בסיבי העצב למטה רשתית עצב הראייה למוח. המסרים מתפרשים על ידי המוח, אשר מאפשר לנו לראות.

בשבילנו לראות בבירור ובחדות, העדשה של העין צריך להיות ברור (שקוף) - בדיוק כמו עדשה של מצלמה.

קטרקט הם מעונן (אטום) באזורים המתפתחים העדשה של העין. העדשה צריכה בדרך כלל להיות ברורה. אבל, עם קטרקט, העדשה הפגועה הופכת להיות כמו זכוכית חלבית.

יש אנשים שיש להם רעיון מוטעה על קטרקט. לדוגמה, כמה אנשים חושבים בטעות כי קטרקט הוא כמו עור המהווה מעל העין או העדשה. זה לא נכון. קטרקט הוא שינוי הדרגתי במבנה של העדשה בעין, מה שהופך אותו בהדרגה יותר ויותר מעונן.

ישנם סוגים שונים של קטרקט:

גיל הקשורים קטרקט (ירוד סנילי)

זהו ללא ספק הסוג הנפוץ ביותר ומשפיע אנשים מבוגרים. זה הופך נפוץ יותר עם העלייה בגיל. בבריטניה בערך 1 ל 3 אנשים מעל גיל 65 יש קטרקט. גברים ונשים מושפעים באופן שווה. לעתים קרובות בשני העיניים מושפעות, אבל עין אחת יכולה להיות גרועה יותר מאשר אחרים.

בדרך כלל, צורות קטרקט הקשורות לגיל בהדרגה במשך שנים רבות. אנשים רבים עם קטרקט מוקדם לא מודעים לכך שיש להם את זה. הסיבה לכך היא העננות נגרמות על ידי קטרקט מוקדם לא רעה ואת החזון מושפע במידה בינונית בלבד. אצל חלק מהאנשים, הקטרקט אינו הופך להיות קשה מדי. עם זאת, במקרים רבים, ראייה הולכת ומחמירה בהדרגה במשך השנים.

קטרקט מולד (נוכח בלידה)

אלה אינם שכיחים אך חשוב לאבחן מוקדם. הסיבה לכך היא כי חזון וראייה צריכה להילמד מוקדם מאוד בינקות. קטרקט כי קיים כבר בלידת הפסיק העין מהלימוד לראות ויכול לגרום לעיוורון אשר עשוי להימשך גם אם הקטרקט מוסר בשלב מאוחר יותר בחיים. קטרקט מולד יש להסיר מוקדם ככל האפשר לאחר הלידה. זו הסיבה מדוע רופאים לבחון בעיני תינוקות כחלק בדיקות תינוק שיגרתיות.

סוגים אחרים של קטרקט

מי מקבל קטרקט וכיצד משותף הם? הקולג 'המלכותי של רופאי עיניים.
מי מקבל קטרקט וכיצד משותף הם? הקולג 'המלכותי של רופאי עיניים.

ישנן כמה סיבות נדירות של קטרקט. קטרקט יכול להתפתח לאחר פציעת עין, או כתוצאה של חשיפה לקרינה. קטרקט לפעמים לפתח כבעיה משנית אם יש לך את מצב אחר. לדוגמא, כסיבוך של כמה מחלות עיניים אחרות, וכמה אנשים עם סוכרת לפתח קטרקט.

שאר עלון זה הוא רק על הקטרקט הנפוץ הקשורות לגיל.

הגורם אינו ברור לחלוטין. נראה שיש שינוי במבנה חלבוני העדשה. זו עלולה להיגרם על ידי הפרעה נוזלים דרך וחומרים מזינים להגיע העדשה ככל שתהפכו יותר מבוגר. חלק מן החלבונים עשוי אז גוש ביחד במקומות בתוך העדשה. זה גורם אזורים עדינים של עננות. כל אזור הזעיר של בלוקי עננות קצת בעבר האור חודר אל הרשתית. חומרת קטרקט תלויה במספר התחומים של עננות המתפתחים העדשה הפגועה.

רוב האנשים מושפעים לפתח קטרקט ללא סיבה נראית לעין. גורמים שעשויים להגדיל את הסיכוי לפתח קטרקט כוללים:

 • לאחר תזונה לקויה.
 • לעשן.
 • חשיפה לתרופה הרבה אור אולטרה סגול.
 • סוכרת.
 • תרופות לסטרואידים.
 • היסטוריה משפחתית של קטרקט.
גיל הקשורים קטרקט (ירוד סנילי). קטרקט מולד (נוכח בלידה).
גיל הקשורים קטרקט (ירוד סנילי). קטרקט מולד (נוכח בלידה).

בהתחלה אתה עשוי להבחין החזון שלך הופך קצת מטושטש. עם הזמן, ייתכן שתבחין כמה מהפעולות הבאות:

 • לאחר כתמים בחזון שלך.
 • כשראה הילות סביב אורות בוהקים - למשל, פנסי רחוב.
 • לא להיות מסוגל לראות גם בחדרי מואר או באור שמש.
 • איך להיות מסונוור בקלות על ידי אורות בהירים כגון פנסי מכונית מתקרבת.
 • ראיית הצבעים שלכם תהיה סחוטה או דהוי.
 • במהלך השנים החזון שלך יכול בהדרגה להיות יותר גרוע ואינו מסוגל להיות מתוקן על ידי משקפיים.

בהתאם לחומרה של הקטרקט, ההשפעה על הראייה שלך יכולה לנוע בין חזון להיות מטושטש מעט ועד לעיוורון מוחלט בעין הפגועה.

קטרקט בדרך כלל ניתן לראות בקלות על ידי רופא או אופטומטריסט (אופטיקאי) כאשר הם בוחנים את העיניים. ניתן לעשות זאת כי יש לך לב לבעיה עם חזון.

לפעמים קטרקט מוקדם מזוהה במהלך בדיקת עיניים שיגרתית, לפני שאתה שם לב בעיה עם חזון.

קטרקט מוקדם עשוי אינו גורם לבעיה מורגשת עם החזון שלך. שיעור הירידה בראיה משתנה במידה ניכרת מאדם לאדם. עכשיו זה נפוץ שאנשים יש הקטרקט שלהם מטופלים בשלב מוקדם כאשר הקטרקט משפיע יכולת לתפקד באופן נורמלי. לדוגמה, אם אתה נתקל בבעיות בקריאת עיתון, צפייה בטלוויזיה, נהיגה, בישול. הטיפול הוא בדרך כלל מצליח.

אין תרופות, טיפות עיניים או לייזרים שיכולים לטפל קטרקט. הדרך היחידה של טיפול קטרקט היא בניתוח. זוהי פעולה נפוצה מאוד. בסביבות 300,000 ניתוחי קטרקט מבוצעים מדי שנה בבריטניה. המבצע כרוך בהסרת העדשה המעוננת והחלפתו עם עדשת פלסטיק מלאכותית (שתל תוך עיניים). זוהי פעולה שגרתית שבדרך כלל לוקח 10-20 דקות. זה נעשה לעתים קרובות כמקרה יום.

בדרך כלל בעין אחת מופעלת על בכל פעם. אצל רוב אנשי הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית. משמעות הדבר היא כי אתה ער במהלך המבצע, אבל זה לא כואב כי טיפות עיניים הרדמה מקומית משמשים כדי להקהות את העין. (לפעמים, זריקות הרדמה מקומית משמשות סביב העין.)

הניתוח מתבצע, באמצעות מיקרוסקופ, דרך פתח קטן מאוד בעיניים. כאשר העין מורדמת, המנתח מבצע חור זעיר בחלק הקדמי של העין בקצה של הקרנית. לאחר מכן, המנתח דוחף מכשיר דק זעיר לתוך העדשה דרך החלק הקדמי של הקפסולה העדשה. המכשיר פולט גלי אולטרסאונד כי לשבור את תוכנו של העדשה בתוך הקפסולה העדשה.

התכנים של העדשה הוסרו מכן על ידי יניקה. לאחר בחומר הייצור של העדשה מוסר, עדשת פלסטיק ברורה ממוקמת בתוך הקפסולה העדשה דרך החור שנעשה בחלק הקדמי של הקפסולה העדשה. בדרך כלל אין תפרים נדרשים. ייתכן שיהיה צורך ללבוש כרית על העין לאחר הניתוח.

עדשת הפלסטיק הרגילה אין יכולת התמקדות כל כך אתה עדיין צריך להרכיב משקפים (אם עשית לפני הניתוח). עם זאת, לפעמים זה יכול להיות שתהיה עדשה אדיבה המוכנסת המאפשרת התמקדות עצמים קרובים ורחוקים. עדשות מולטיפוקל הן עכשיו גם זמינות המאפשרים לפחות שתי עוצמות שונות, כגון קרוב לראייה מרחוק. המנתח שלך יוכל לדון בכך בפירוט רב יותר אם אלה מתאימים לך. אלו סוגים של עדשות אינם, עם זאת, בדרך כלל זמין על שירותי הבריאות.

ברוב המכריע של המקרים, הפעולה היא מוצלחת וחזון משפר באופן מיידי. במספר קטן של מקרים, סיבוכים מתרחשים. לדוגמה, דימום לתוך העין, זיהום, דלקת של העין ופגיעה בקרנית או לחלקים אחרים של העין. כל אלו הן נדירות, לעתים קרובות יכולות להיות מטופלים, אבל הם לעתים מאוד רציניים מספיק כדי לגרום בעיות ראייה קבועות.

Posterior הקפסולה עכירות (עננות)

זהו סיבוך שעלול להתרחש בעקבות ניתוח קטרקט. לפעמים בחלק האחורי של הקפסולה העדשה מתעבה מספר חודשים לאחר הניתוח, הופך מעונן (opacifies) ומשפיע החזון שלך. אם זה קורה זה בדרך כלל ניתן לטפל בקלות עם הליך מכאיב באמצעות לייזר. הלייזר יכול לשרוף חור בחלק האמצעי של הקפסולה, המאפשר האור דרך ומחזיר חזון.

הערה: לייזר אינו יכול לשמש לטיפול קטרקט עצמה.

עזרה ומידע נוסף

מוסד לעיוור

הקולג 'המלכותי של רופאי עיניים

מאמרים נבחרים

 • ברית מילה היא ניתוח להסרת העורלה (העור מכסה את החלק העליון של הפין). הוא בעיקר…
 • טבעת נרתיקית המניעה היא שיטה יעילה למניעת הריון. הוא מכיל שילוב של הורמונים, כמו…
 • Tadalafil עובד על ידי מניעת הפעולה של חומר כימי בגוף שנקרא סוג-5…
 • הפרשות מהנרתיק ו דימום נרתיקי נפוצים אצל רוב הנשים. רוב הזמן התופעות הללו הן חלק…