אמצעי מניעה לשעת חירום

אם אתם מקיימים יחסי מין לא מוגנים, אז אם אתה לוקח את הגלולה למניעת הריון חירום (המכונה לפעמים גלולת הבוקר שאחרי) תוך כמה ימים יש לך סיכוי טוב במניעת הריון. לחלופין, התקן תוך רחמי למניעת הריון (IUCD) יכול להיות מוכנס עד חמישה ימים לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים.

ישנם שלושה סוגים של אמצעי מניעה לשעת חירום כעת לרשות נשים. אלה הם שני סוגים של הגלולה, ואת התקן-מניעה תוך רחמי (IUCD) - המכונה גם סליל. הם זמינים מהפרקטיקה GP שלך, NHS ותא מרכזי, ארגונים תכנון המשפחה (כמו שירות המייעצת הריון הבריטי או ברוק) ובתי מרקחת.

ניתן להשתמש באמצעי מניעה לשעת חירום:

 • אם קיים יחסי מין ללא שימוש באמצעי מניעה.
 • אם קיים יחסי מין, אבל לא הייתה טעות עם אמצעי מניעה. לדוגמה, קונדום פיצול או אם שכחת לקחת גלולות למניעת הרגיל שלך.

זוהי גלולה המכילה levonorgestrel שהוא הורמון הפרוגסטרון. שם המותג הוא Levonelle®. אתה יכול לקבל את זה בחינם על מרשם או שאתה יכול לקנות אותו מבתי מרקחת, ללא מרשם. המינון המקובל הוא גלולה אחת המכיל 1.5 מ"ג של levonorgestrel. (כמה נשים צריכות מינון גבוה יותר אם הם נוטלים תרופות מסוימות אחרות - למשל, נשים הנוטלות תרופות אנטי-אפילפסיה מסוימות.)

כאשר אני לוקח את זה ואיך זה עובד?

קח את הגלולה בהקדם האפשרי לאחר יחסי מין לא מוגנים. ככל שתקדים לקחת את הגלולה, יותר יעיל זה. הוא חשב לעבוד גם ולמנוע או לדחות ביוץ (שחרור ביצית מדי חודש) או על ידי מניעת הביצית המופרית מ להשתיל (שיקוע) ברחם (ברחם). הוא לא חשב לגרום לעובר, כי הוא מושתל כבר אל תוך הרחם, כדי להפיל.

כמה יעיל הוא את הגלולה הפרוגסטרון?

אמצעי מניעה לשעת חירום. מהו אמצעי מניעה לשעת חירום?
אמצעי מניעה לשעת חירום. מהו אמצעי מניעה לשעת חירום?

למרות מניעת חירום יעילה, זה לא אמין כמו מניעת מתוכנן קבועה. לכן, זה אמור לשמש רק במקרי חירום. הגלולה הפרוגסטרון הופך בהדרגה פחות יעיל ככל שיחלוף הזמן לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים. עם זאת, יש סיכוי טוב של במניעת הריון אם הוא נלקח עד 72 שעות לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים.

 • אם הגלולה הזו נלקחת תוך 24 שעות לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים, כ -95 ב -100 הריונות ייחסמו.
 • אם הוא נלקח בין 25-48 שעות לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים אז כ -85 ב -100 הריונות ייחסמו.
 • אם הוא נלקח בין 49 ו -72 שעות לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים, אז כ -58 ב -100 הריונות ייחסמו.

זה משמש לעתים בין 72 ו -120 שעות לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים אבל הסיכוי של אותו עובד הרבה פחות מאשר אם הוא נלקח בתוך 72 שעות.

האם יש תופעות לוואי עם גלולת הפרוגסטרון החירום?

תופעות-לוואי עם גלולת הפרוגסטרון חירום אינן שכיחות. עם זאת, חלק מהנשים להרגיש חולה במשך כ -24 שעות לאחר נטילת הגלולה וכמה קיא. זה עשוי להיות פחות סביר שיקרה אם אתה לוקח את הגלולה עם אוכל.

אם להקיא בתוך שלוש שעות של נטילת הגלולה אז:

 • לקחת עוד כדור בהקדם האפשרי. (ייתכן שיהיה עליך לקבל מרשם נוסף, או לקנות עוד כדור מבית המרקחת. כמו כן, מומלץ לקבל מרשם עבור כמה גלולות antisickness.) או
 • יכול להיות מוכנס סליל (IUCD) (ראה להלן).

תופעות לוואי קל אחר להתרחש אצל חלק מנשים למשך זמן קצר, כגון כאבי בטן, כאבי ראש, עייפות, סחרחורות רגישות בשדיים.

מי לא צריך לקחת את גלולת הפרוגסטרון חירום?

הרוב המכריע של נשים מסוגל לקחת את גלולת חירום הפרוגסטרון. עם זאת, זה לא מתאים לכל הנשים. לדוגמא, נשים עם מצב נדיר שנקרא פורפיריה לא צריכות לקחת את זה.

אם הגלולה לא עובדת ואתה נכנסת להריון, אין שום הוכחה כי נטילת גלולת חירום הפרוגסטרון מזיקה לתינוק.

אצטט Ulipristal (המכונה גם ellaOne®) הוא סוג של הגלולה למניעת הריון חירום אשר הושק בבריטניה בשנת 2009. זה נלקח כמו לוח אחד.

כאשר אני לוקח את זה ואיך זה עובד?

קח את הגלולה בהקדם האפשרי לאחר יחסי מין לא מוגנים. ככל שתקדים לקחת את הגלולה, יותר יעיל זה. זה יכול לקחת עד 120 שעות (חמישה ימים) לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים. זהו סוג של הורמון אשר נראה לעבוד על ידי עצירה או עיכוב שחרור ביצית. היא עשויה גם להשפיע על רירית הרחם (האנדומטריום).

מה מידת יעילותה ulipristal?

כאשר אני לוקח את זה ואיך זה עובד? כמה יעיל הוא את הגלולה הפרוגסטרון?
כאשר אני לוקח את זה ואיך זה עובד? כמה יעיל הוא את הגלולה הפרוגסטרון?

למרות מניעת חירום יעילה, זה לא אמין כמו מניעת מתוכנן קבועה. לכן, זה אמור לשמש רק במקרי חירום. זה יעיל ביותר אם אתה לוקח את מחשב הלוח בהקדם ככל שתוכל, לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים. היעילות יורדת ככל שאתה לעזוב לפני שלקחת את הלוח.

אחד המחקרים האחרונים הביט למעלה מ -800 נשים שקיבלו ulipristal. Ulipristal מנעו יותר מ -98 מתוך 100 הריונות. מחקר זה הראה כי ulipristal היא למעשה יעילה יותר מאשר גלולת חירום הפרוגסטרון.

מי לא צריך לקחת ulipristal?

Ulipristal לא ניתן לקחת אם יש אפשרות כי ייתכן בהריון. זה גם לא ניתן לקחת אם יש לך מחלות כבד מסוימות או אסתמה חמורה. אתה לא צריך להניק למשך שבוע לאחר נטילת הלוח הזה. Ulipristal יכול גם להפריע תרופות מסוימות, ביניהן ריפמפיצין, פניטואין, ו קרבמזפין.

בנוסף, תרופות מסוימות מובנות עיכול או צרבת (כגון אומפרזול או ranitidine) יכול להפריע ליעילות של ulipristal. הרופא שלך יוכל לתת לך מידע נוסף על זה.

כיום הוא זמין רק אם אתה בגיל 18 ומעלה.

האם יש תופעות לוואי של ulipristal?

תופעות לוואי עם הגלולה ulipristal אינם שכיחים. אלו יכולים לכלול כאבי ראש, בחילה, כאבי בטן דימום נרתיקי לא סדיר.

אם להקיא בתוך שלוש שעות מנטילת ulipristal ואז תצטרך לקחת לוח אחר. תצטרך מרשם אחר לכך.

 • אם אתה לוקח את הגלולה הפרוגסטרון יותר מ -72 שעות או את גלולת ulipristal יותר מ -120 שעות לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים.
 • אם להקיא בתוך שלוש שעות של נטילת הגלולה ואינו לוקח מנה חוזרת.
 • אם אתה גם קיימת יחסי מין לא מוגן מוקדםיותר.
 • אם לא מוגן מין שוב לאחר נטילת אמצעי מניעה לשעת חירום.

שיטה חלופית של אמצעי מניעה לשעת חירום היא להיות IUCD (סליל) הוכנס על ידי רופא או אחות. ניתן לעשות זאת עד חמישה ימים אחרי קיום יחסי מין לא מוגנים. יש לו את היתרון של מתן אמצעי מניעה מתמשכת, והוא גם יעיל יותר מאשר לקחת טבליות הורמונים (זה כמעט 100% יעיל).

מרבית הנשים יכולות להשתמש הסליל. יוצאים מן הכלל כוללים אלה שיש להם אלרגיה נחושת או יש לו זיהום לב בשם אנדוקרדיטיס.

ראה עלון נפרד בשם 'התקן-מניעה תוך רחמית' לפרטים.

 • רוב הנשים יש המחזור הבא בסביבות הזמן הרגיל. לפעמים זה כמה ימים מוקדם או מאוחר מהצפוי. גש לרופא או לאחות אם בתקופה הבאה שלך היא למעלה משבעה ימים מאוחר או אם הוא קל יותר מרגיל. בדיקת הריון עשויה להיות מומלצת.
 • המחזור הבא שלך עשוי גם להיות קצר או ארוך מהרגיל.
 • יש עדיין סיכון קטן של ההריון גם אם אתה משתמש גלולת היום שאחרי כראוי.

אולי כדאי לדון צרכים המניעה הקבוע שלך עם רופא או אחות. זה יכול להיות הכי טוב ב התייעצות מעקב רגועה.

גש לרופא בדחיפות אם יש לך נמוכה כל כאבי בטן או דימום נרתיקים לא נורמלי על פני תקופה של 2-6 שבועות בעקבות שימוש בגלולת חירום. אלו הם התסמינים העיקריים של הריון חוץ-רחמי. זה נדיר, אבל עדיף להיות מודע לאפשרות כפי שהוא במצב קשה. כמו כן, לראות רופא אם התקופה בשל הבאה שלך היא למעלה משבעה ימים מאוחר או אם יש לך דאגות אחרות.

האחות והרוקח GP, התרגול הם מקורות טובים של מידע אם יש לך שאלות. FPA (לשעבר עמותת תכנון המשפחה) גם מספק מידע וייעוץ. קו הסיוע של FPA: 0845 310 1334 או לבקר באתר האינטרנט שלהם www.fpa.org.uk

מאמרים נבחרים

 • Tadalafil עובד על ידי מניעת הפעולה של חומר כימי בגוף שנקרא סוג-5…
 • בבעיות זיקפה (ED) אומר שאתה לא יכול לקבל זקפה נאותה. ברוב המקרים הן בשל היצרות…
 • אם אתה חושד שיש לך דלקת השופכה הלא זיבה (NGU), לרופא גם אם הסימפטומים ללכת ללא…
 • סרטן הפין הוא נדיר בבריטניה. ברוב המקרים לפתח אצל גברים מעל גיל 50. הסיבה אינה…