אולטרסאונד מונחה Endobronchial שאיפת מחט transbronchial

אולטרסאונד מונחה Endobronchial השאיפה מחט transbronchial היא הליך אשר משתמשת סוג מיוחד של טלסקופ כדי לראות בתוך דרכי הנשימה. היא גם משתמשת אולטרסאונד כדי לאפשר לרופאים כדי לקחת דגימות של רקמות ממש מחוץ לריאות. הערה: המידע להלן הוא מדריך כללי בלבד. ההסדרים, ודרך בדיקות מבוצעות, עשויים להשתנות בין חולים שונים. תמיד פעל לפי ההוראות שניתנו על ידי הרופא או בית החולים המקומי.

אולטרסאונד מונחה Endobronchial שאיפת מחט transbronchial היא טכניקה מיוחדת נהגה לקחת דגימות של רקמות גוף מבפנים החזה. זה ידוע גם בשם EBUS TBNA בקיצור. ההליך מתבצע באמצעות סוג מיוחד של ברונכוסקופ. זהו סוג דק וגמיש של "טלסקופ" העובר דרך הפה לתוך דרך הנשימה. ברונכוסקופ (מקוצר לעתים קרובות "היקף) מאפשר לרופאים לראות בתוך הריאות לבצע את ההליך.

Endobronchial אומר מבפנים או בתוך הסמפונות. הסמפונות (במונח משתי הסמפונות) הוא דרכי הנשימה דמוית הצינור הגדול אשר לוקחת אוויר מקנה הנשימה (קנה נשימה) אל דרך הנשימה הקטנה, שנקראה bronchioles. במהלך אולטרסאונד ההליך משמש כדי לסייע לרופא עושה את הבדיקה לראות את המבנים ממש מחוץ דרכי הנשימה. זה נותן את המבחן בחלק הראשון של שמה. 'ההיקף מכיל גם מחט עדינה מאוד. מחט זה משמש כדי לקחת דגימות של רקמות הגוף על ידי דחיפת דרך הסמפונות לרקמה בצד השני. המחט מחזיקה את דגימת הרקמה; זה נקרא שאיפה. Transbronchial ממוצע בין הסמפונות, נותן את שאיפת המחט שם transbronchial.

EBUS TBNA מאפשר לרופאים לקחת דגימות של רקמות מבלי לעשות ניתוח. הוא משמש כדי לקחת דגימות רקמה על שטח של הגוף שנקרא mediastinum. חלל החזה הוא חלק החזה המכיל את הלב, התימוס, הוושט (ושט), קנה נשימה, ועצבים שונים ובלוטות לימפה. אזור זה של הגוף הוא בדרך כלל מאוד קשה לקבל גישה, וזו הסיבה EBUS TBNA היא הליך שימושי כגון.
זה יכול לשמש כדי:

  • לחקור בלוטות לימפה מוגדלות בבית החזה.
  • אבחן תנאים כגון סרקואידוזיס או שחפת.
  • אבחן סרטן מחוץ הסמפונות.
  • 'שלב' סרטן על ידי לקיחת דגימות רקמה מן בלוטות הלימפה.

הרופא יסביר לך למה את ההליך נעשה.

EBUS TBNA ובימוי סרטן

Endobronchial אולטרסאונד מונחה שאיפת מחט transbronchial. מהי שאיפת מחט transbronchial endobronchial אולטרסאונד מונחה?
Endobronchial אולטרסאונד מונחה שאיפת מחט transbronchial. מהי שאיפת מחט transbronchial endobronchial אולטרסאונד מונחה?

אחד השימושים העיקריים TBNA EBUS נמצא staging של סרטן. השלב של סרטן הוא מדד של כמה הסרטן גדל והתפשט. בהתאם לסוג של סרטן, ייתכנו בדיקות שונות להשתמש בהם כדי 'הבמה' הסרטן. מאת במדויק קביעת הרופאים בשלב יכול להחליט איזה טיפול עשוי להיות הטוב ביותר ולתת מושג טוב יותר על מה היה יכול לקרות. אחד רופאי הדרכים להעריך את הבמה של סרטן היא כדי לראות אם הוא התפשט מבנים הנקראים בלוטות הלימפה.

בלוטות הלימפה הן חלק ממערכת הלימפה. זוהי רשת של ערוצי כלי דם אשר מובילים נוזל הנקרא לימפה. בלוטות הלימפה להתנהג כמו מסנן עבור הלימפה. הם מכילים תאי דם לבנים אשר יכול לזהות חיידקים פתוגנים אשר נכנסו הלימפה דרך מחזור הדם. כאשר חומר זר מזוהה תאי חיסון ייעודיים אחרים מגויסים הצומת כדי להתמודד עם הזיהום. זו הסיבה מדוע בלוטות הלימפה יכולות להיות נפוחות כאשר יש לך דלקת. בלוטות הלימפה יכולות גם להיות נפוחות בצורות מסוימות של הסרטן. תאים סרטניים יכולים להיפרד מן הגידול העיקרי ולהיכנס הלימפה. תאים אלו עשויים אז לאסוף את בלוטות הלימפה. חשב לבדוק את בלוטות הלימפה סימנים של תאים סרטניים רופאים יכול לראות אם הסרטן התפשט בגוף.

לקבלת מידע נוסף על דירוג גידול סרטני לראות עלון נפרד בשם "סרטן - Staging וסרטן הדירוג '.

באמצעות רופאי היקף 'הגמישים יכול לקבל גישה אל דרך הנשימה של הריאות. ה 'יש היקף בדיקת אולטרסאונד מיוחדת על הסוף. זה מספק תמונות אולטרסאונד המועברות למסך הטלוויזיה לרופא לראות.

אולטראסאונד הוא צליל בתדר גבוה כי אתה לא יכול לשמוע, אבל זה יכול להיות הנפלטים ואובחנה על ידי החללית על סוף שנות ה היקף. אולטראסאונד הוא נע בחופשיות דרך רקמות נוזלות ורכות. עם זאת, אולטרסאונד משתקף בחזרה (הוא קופץ בחזרה כמו 'הדים') כאשר הוא יגיע משטח מוצק יותר (צפוף). לדוגמא, אולטרסאונד יהיה לנוע בחופשיות כי דם בתא לב. אבל, כאשר הוא יגיע שסתום מוצק, הרבה אולטרסאונד מהדהד בחזרה.

אז, כמו מבנים השונים "הלהיטים" אולטרסאונד של צפיפות שונה בגוף, הוא שולח בחזרה הדים של משתנה כוח.

החללית מחוברת למכונת אולטרסאונד והצג. קטניות של אולטרסאונד נשלחות מן החללית לתוך הגוף שלך. גלי אולטרסאונד ואז הד ( 'להתאושש') מן המבנים השונים המקיפים את הסמפונות.

ההדים מזוהה על ידי הבדיקה ונשלחים מכונת אולטרסאונד. הם מוצגים כתמונה על המסך. התמונה מתעדכנת כל זמן אז הסריקה יכול להראות תנועה כמו גם מבנה.

למעשה אולטרסאונד מאפשר לרופא לראות דרך דרכי הנשימה על ידי הצגת מה הוא בצד השני. זה מאפשר לרופא למצוא את הלימפה או רקמות הם רוצים לטעום. אחר כך הם יכולים להשתמש במחט לקחת דגימה של רקמה, תוך הימנעות מבנים אחרים כגון כלי דם. זה עושה EBUS TBNA שיטה שימושית מאוד של לקיחת דגימות מרקמות ממש מחוץ דרכי הנשימה.

זה נעשה בדרך כלל כמקרה אשפוז או יום. כמה חולים עשויים לעשות את ההליך תחת הרדמה כללית; להלן תיאור של הליך האשפוז. הרופא בדרך כלל יהיה להרדים את החלק האחורי של הגרון שלך על ידי ריסוס על כמה הרדמה מקומית. זה יכול לטעום קצת לא נעים. כמו כן, יינתן לך תרופת הרגעה כדי לסייע לך להירגע. זה ניתן בדרך כלל על ידי זריקה לוריד בחלק האחורי של היד שלך. סם ההרגעה יכולה לגרום לך מנומנמת, אבל זה לא הרדמה כללית ואינו "לשים לך לישון". עם זאת, קיימת סבירות נמוכה לזכור שום דבר ההליך אם יש לך תרופת הרגעה. בנוסף, אתם יכולים לקבל קצת הקלה בכאבים אל גב היד שלך כדי שיהיה לך נוח יותר.

ייתכן שאתה מחובר למוניטור לבדוק את קצב הלב ואת לחץ הדם במהלך ההליך. מכשיר שנקרא oximeter הדופק ניתן גם לשים על אצבע. זה לא כואב. הוא בודק את תכולת החמצן של הדם יציין אם אתה צריך חמצן נוסף במהלך EBUS TBNA. ייתכן שיש לך צינורית פלסטיק רכה הממוקמת ממש בתוך הנחיר שלך לתת לך חמצן במהלך ההליך.

הרופא יוסיף את קצה 'בהיקף לתוך הפה ואז בעדינות להדריך אותה סביב החלק האחורי של הגרון שלך לתוך קנה הנשימה שלך (קנה הנשימה). 'היקף מעביר תמונות דרך קובץ מצורף המצלמה על צג טלוויזיה עבור הרופא מסתכל. ברונכוסקופ עלול לגרום לך להשתעל.

לאחר היקף נמצאת בעמדה הרופא משתמש בתמונות אולטרסאונד לקחת דגימות של רקמות (נקרא דגימות ביופסיה). זהו ללא כאבים. דגימות הביופסיה נשלחות למעבדה לבדיקה, וכדי להסתכל במיקרוסקופ. ברונכוסקופ ואז הוא שלף בעדינות. ההליך עצמו בדרך כלל לוקח בערך 30 דקות. עם זאת, זה עלול לקחת עד ארבע שעות למינוי כולו - כדי להכין, לתת זמן הרגעה לעבוד, עבור TBNA EBUS עצמו, וכדי להתאושש.

מהי השאיפה מחט transbronchial endobronchial אולטרסאונד מונחה משמש? EBUS TBNA ובימוי סרטן.
מהי השאיפה מחט transbronchial endobronchial אולטרסאונד מונחה משמש? EBUS TBNA ובימוי סרטן.

החולים שלך ייתן לך מידע ספציפי על מה שאתה צריך לעשות כדי להתכונן TBNA EBUS. ייתכן שיש לך בדיקת דם זמן קצר לפני ההליך כדי לבדוק כמה טוב הדם שלך יהיה להיקרש. זאת על מנת לוודא כי אתה לא צפוי לדמם ביצוע ההליך. ייתכן מומלץ לא לקחת שום תרופות המשפיעות על קרישת דם, כגון אספירין קומדין, למשך שבוע לפני הבדיקה. חשוב שתתן לרופא אילו תרופות אתה לוקח ולמה אתה לוקח אותם.

בנוסף לכך, אתה צריך לקבל הוראות מבית החולים לפני הבדיקה. אלה בדרך כלל כוללים:

  • כי אתה לא צריך לאכול או לשתות במשך כמה שעות שעות לפני ההליך. (לגימות קטנות של מים מותרים עד שעות לפני הבדיקה.)
  • כי תצטרך מישהו ללוות אותך הביתה, כפי שאתה תהיה מנומנם עם ההרגעה.

אחרי שיש לך את ההרגעה אתה יכול לקחת כשעה לפני שאתה מוכן ללכת הביתה לאחר ההליך הוא סיים. סם ההרגעה יהיה בדרך כלל גורם לך להרגיש די נעימה ונינוחה. עם זאת, אתה לא צריך לנהוג, להפעיל מכונות או לשתות אלכוהול במשך 24 שעות לאחר ההרגעה. אתה לא צריך לאכול או לשתות כלום במשך שעתיים לאחר ברונכוסקופיה בגלל הגרון עדיין יהיה חסר תחושה. תצטרך מישהו ללוות אותך הביתה להישאר איתך במשך 24 שעות עד ההשפעות יש נשחקו לחלוטין. רוב האנשים חשים מסוגלים לחזור לפעילות רגילה לאחר 24 שעות.

רוב נעשים בלי שום בעיה. הגרון שלך עשוי להיות קצת כואב עבור יום או יומיים לאחר מכן. אתם עשויים להרגיש עייפים או ישנוניים במשך כמה שעות, הנגרמות על ידי ההרגעה. ייתכן גם להשתעל קצת דם במשך כמה ימים לאחר הבדיקה.
כדאי להתייעץ GP שלך אם:

  • יש לך כאבים בחזה כי אינו מסתפקים אחרי כמה ימים.
  • אתה ממשיך להשתעל דם.

EBUS TBNA נחשב מבחן מאוד בטוח. לעתים נדירות ביותר, EBUS TBNA יכול לגרום נזק ריאות. פעולה זו עשויה לעתים לאפשר לאוויר להיכנס mediastinum או אפילו לעתים רחוקות יותר "התמוטטות" ריאה. אפשר גם, אם כי מאוד נדיר, עבור ההליך כדי לגרום לזיהום או דימום הריאות. הרופא שלכם אמור להסביר את הסיכונים הרגילים תופעות לוואי אפשריות לפני ביצוע ההליך.

מאמרים נבחרים