שרירנים

שרירנים הם גידולים לא סרטניים ברחם. הם נפוצים, ובדרך כלל לגרום שום סימפטומים. עם זאת, הם יכולים לפעמים לגרום תקופות כבדות, נפיחות בטן ובעיות בדרכי שתן. טיפול זמין אם התסמינים מופיעים.

שרירנים הוא גידול שפיר (לא סרטני) של הרחם (רחם). הם נקראים גם הרחם myomas, fibromyomas או leiomyomas. גודלם יכול להשתנות. כמה הם באותו גודל כמו אפונה וכמה יכול להיות גדול כמו אבטיח. שרירנים יכול להגדיל את שטחו, ירידה בגודל או אפילו להיעלם עם הזמן. הם יכולים להתרחש בכל מקום ברחם יש שמות בהתאם למקום שבו הם גדלים:

  • שרירנים עירוניים לגדול בתוך רקמת שריר הרחם. זהו המקום השכיח ביותר עבור שרירנים להיווצר.
  • שרירני Subserous לגדול מהקיר החיצוני של הרחם לתוך האגן.
  • שרירני Submucous לגדול מהקיר הפנימי לאמצע ברחם.
  • שרירני Pedunculated לגדול מהקיר החיצוני של הרחם מצורפים אליו על ידי גבעול צר.

הם נפוצים. לפחות 1 מכל 4 נשים מפתחת שרירנים אחד או יותר במהלך חייה. הם בדרך כלל לפתח אצל נשים בגילים 30-50 ולפעמים יכולים בתורשה. זה נפוץ יש כמה בגדלים שונים, אם כי כמה נשים רק צריכה אחד. שרירנים שכיחים יותר אצל נשים ממוצא קריבי-אפר. הם גם נוטים להיות גדולים יותר, מתרחשת בגיל מוקדם יותר יש סיכוי גבוה יותר להופעת סימפטומים נשים אפרו-קריבי.

שרירנים הם גם שכיחים יותר בקרב נשים ששוקלות יותר מ -70 קילו (11 אבנים). זה נחשב בשל הרמות הגבוהות יותר של הורמון האסטרוגן המתרחשות בקרב נשים גדולות - ראה, להלן "מה גורם שרירנים? '.

שרירנים. שרירני Pedunculated.
שרירנים. שרירני Pedunculated.מאמרים קשורים

שרירנים הם כמו גידול יתר של תאי שריר חלק. (הרחם נעשה בעיקר של שריר חלק.) לא ברור למה הם מפתחים. שרירנים רגישים לאסטרוגן, ההורמון מיוצר בשחלה. שרירנים נוטים להתנפח כאשר רמות האסטרוגן גבוהות - למשל, במהלך ההריון. הם גם לכווץ כשרמות האסטרוגן נמוכות - לאחר גיל המעבר. הצטמקות זה של השרירנים לאחר גיל המעבר עשויה להתעכב אם אתה לוקח טיפול בתחליפי הורמונים (HRT).

תסמינים רק להתרחש בערך 1 ל 3 נשים עם שרירנים. נשים רבות שיש להם שרירנים אינן מודעות לכך שיש להם אותם. לפעמים אחד נמצא במהלך בדיקה שגרתית על ידי רופא או במקרה במהלך סריקה אשר ייתכן שיהיה מסיבה אחרת. הסימפטומים יכולים לכלול:

תקופות כבדות או יותר כואבות

שרירנים לא להפריע המחזור החודשי אבל הדימום הוא בדרך כלל כבד מהרגיל, לפעמים עם כאב יותר. זה יכול להוביל לרמות ברזל נמוכות לאנמיה אשר תאובחן על ידי בדיקת דם. זה מטופל בקלות עם טבליות ברזל.

נפיחות או נפיחות

עד כמה שכיחה שרירנים? תרופות אנטי-דלקתיות.
עד כמה שכיחה שרירנים? תרופות אנטי-דלקתיות.

אם שרירנים גדולים ייתכן שתהיה אי נוחות או נפיחות בבטן התחתונה. יש נשים שחוות כאבי גב תחתון עקב שרירנים שלהם.

סימפטומים שלפוחית ​​השתן או המעי

מדי פעם גידול אולי ללחוץ על שלפוחית ​​שתן שוכנת מול ברחם. לאחר מכן תוכל שתן לעתים קרובות יותר מרגיל. לעיתים נדירות, לחץ על המעי (אשר עומד מאחורי ברחם) עלולה לגרום לעצירות.

כאבים בזמן קיום יחסי מין

אם שרירנים לצמוח ליד הנרתיק או צוואר הרחם (צוואר הרחם) אז זה יכול לגרום לכאב או אי נוחות במהלך קיום יחסי מין. זה נקרא dyspareunia.

הפלה או עקרות

אם השרירנים גדלים לתוך חלל הרחם הוא לפעמים יכול לחסום את החצוצרות. זה יכול לגרום לבעיות בכניסה להריון, אם כי זה אינו נפוץ. לעתים נדיר ביותר, שרירנים יכולים להיות סיבה של הפלות חוזרות ונשנות.

בעיות במהלך ההריון

לאחר שרירנים אחד או יותר אינו גורם שום בעיות ברוב המכריע של נשים כאשר הם בהריון. לפעמים, ייתכן שיהיה כאב השרירנים שלך. זו עלולה להיגרם על ידי השרירנים גדלו יותר מדי עבור אספקת הדם שלה או פיתול, אם השרירנים יש גבעול (המכונה גם pedunculated).

עם זאת, שרירנים ניתן קשורים בסיכון מוגבר בניתוח קיסרי, את עכוז שוכב התינוק (ולא עם הראש קדימה) ועבודה מוקדם. הרופא שלך ייעץ לך עוד יותר אם הינך בהריון ויש לי שרירנים.

מה גורם שרירנים? הגלולה למניעת הריון.
מה גורם שרירנים? הגלולה למניעת הריון.

שרירנים מסוימים יכולים להיות מורגשים במהלך בדיקה פנימית (נרתיק) על ידי רופא. לפעמים בדיקת אולטרסאונד או בדיקות אחרות נעשות כדי לאשר את האבחנה וכדי לשלול גורמים אחרים של תסמינים כלשהם.

תצפית

אם שרירנים שלך אינם גורמים תסמינים כלשהם ואז הטיפול הוא בדרך כלל אין צורך. נשים רבות בוחרות שלא לעבור את הטיפול אם יש להם סימפטומים כי הם לא כל כך נוראים. לאחר גיל המעבר, שרירנים לעתים קרובות לכווץ ותסמינים נוטים ללכת או להקל. אתה יכול לשנות את דעתך ולשקול טיפול אם הסימפטומים מחריפים. הרופא ימליץ לך יש סריקה חוזר להעריך את הצמיחה ואת הגודל של השרירנים שלך.

תרופות כדי לשפר את הסימפטומים

את התרופות הבאות משמשות לטיפול תקופות כבדות תהיה הסיבה אשר תהיה, כולל תקופות כבדות אשר נגרמות על ידי שרירנים. תרופות אלו עשויות שלא עובדות כל כך טובות אם השרירנים שלך הם גדולים. עם זאת, אחד או יותר מן האמצעים הבאים עשוי להיות שווה לנסות אם הווסת שלך הן כבדי השרירנים קטנים:

  • חומצת tranexamic נלקחה 3-4 פעמים ביום, למשך כל תקופה. היא פועלת על ידי הפחתת התפלגות קרישי דם ברחם.
  • תרופות אנטי-דלקתיות כגון איבופרופן וחומצת Mefenamic. אלה גם לעזור להקל כאבי מחזור. הם נלקחים במשך כמה ימים בעת המחזור. הם עובדים על ידי הפחתת הרמה הגבוהה של חומר כימי (פרוסטגלנדין) בתוך הבטנה של הרחם. פרוסטגלנדין נראה לתרום תקופות כבדות וכואבות.
  • הגלולה למניעת ההריון עשויה לעזור לך יש תקופות מציתות לעתים קרובות יכול לעזור עם כאבי מחזור מדי.
  • Levonorgestrel המערכת תוך רחמי (LNG-IUS) דומה לסליל המשמש אמצעי מניעה. זה מוכנס אל תוך הרחם ולאט לאט משחרר כמות קטנה קבועה של הורמון הפרוגסטרון שנקראת levonorgestrel. זה עובד על ידי ביצוע רירית הרחם דק מאוד, כך הדימום הוא קל יותר. עם זאת זה יכול להיות לפעמים קשה להכניס לתוך הרחם בנשים עם שרירנים.

תרופות להתכווץ השרירנים

חלק מהאנשים מקבלים שחרור הורמון gonadotrophin אנלוגי (GnRH). זוהי רפואה הורמון שגורם לך יש רמה נמוכה מאוד של אסטרוגן בגוף שלך. שרירנים לכווץ אם רמת האסטרוגן נופלת. זה יכול להקל תקופות כבדות ותסמיני לחץ עקב שרירנים. עם זאת, רמת האסטרוגן נמוכה יכולה לגרום לסימפטומים דומים עובר את גיל המעבר (גלי חום, וכו '). היא עשויה גם להגביר את הסיכון לאוסטאופורוזיס. לכן הטיפול ניתן לתקופה מקסימלית של שישה חודשים.

אנלוגים של GnRH, כגון goserelin (למשל Zoladex®) או תצטט leuprorelin (למשל Prostap® SR), ניתנים בדרך כלל במשך שלושה עד ארבעה חודשים לפני עובר ניתוח, אשר תקל להסיר שרירנים. לפעמים מינון נמוך של HRT ניתן גם להפחית את השכיחות של תופעות לוואי בגיל מעבר.

טיפול תרופתי חדש בניסויים

תרופה בשם אצטט ulipristal (UPA) הוכיחה מבטיחה בניסויי מחקר מקדימים. זה משמש כיום כמנהל גלולת היום שאחרי. היא פועלת על ידי חסימת ההשפעות של הפרוגסטרון ההורמון. הפרוגסטרון הוא חשב לשחק תפקיד בהתפתחות שרירנים וכך היה נהוג לחשוב כי תרופה זו עשויה לעזור לכווץ שרירנים. ניסוי מחקר קטן הגיע למסקנה שזה נראה שיש השפעה על שרירנים מתכווצים, עם תופעות לוואי לא להיות בעייתי מדי. בהמשך ניסויים קליניים גדולים נדרשים כדי לקבוע אם זו אכן אפשרות טיפול טובה.

ניתוחים וטיפולים אופרטיביים

מה סימפטומים ובעיות נגרמות על ידי שרירנים? המערכת תוך רחמי levonorgestrel (LNG-IUS).
מה סימפטומים ובעיות נגרמות על ידי שרירנים? המערכת תוך רחמי levonorgestrel (LNG-IUS).

ישנן מספר פעולות שונות זמינות כדי להסיר ולטפל שרירנים.

כריתת רחם זהו הטיפול המסורתי והנפוץ ביותר עבור שרירנים אשר גורמים לתסמינים. כריתת רחם היא הסרה של הרחם. ניתן לעשות זאת על ידי יצירת צלקת ביקיני בבטן התחתונה. לחלופין, אם השרירנים קטנים מספיק, הרחם ניתן להסיר דרך הנרתיק ולכן אין צלקות. כריתת רחם יכולה להיות אופציה טובה עבור נשים שהשלימו משפחתם. ראה עלון נפרד בשם 'רחם' לקבלת פרטים נוספים.

כריתת שרירן זוהי חלופה אפשרית, במיוחד אצל נשים מומלצות להביא ילדים לעולם בעתיד. במבצע זה, השרירנים יוסרו הרחם נשאר. הליך זה לא תמיד אפשרי. פעולה זו יכולה להיעשות דרך חתך (חתך) באזור הבטן, באמצעות ניתוח חור המנעול (בגישה לפרוסקופית) או דרך הנרתיק (hysteroscopically). סוג הניתוח תלוי בגודל, מספר ומיקום של שרירנים. מופע חוזר של השרירנים הוא תופעה שכיח למדי אחרי כריתת שרירן. קיים סיכון של דימום כבד מאוד עם הניתוח הזה. המנתח שלך צריך לייעץ לך כי כריתת רחם עשוי להיות נחוץ אם המצב שנוצר.

הליך רירית הרחם אבלציה זו כרוכה בהסרת רירית הרחם. ניתן לעשות זאת על ידי שיטות שונות. לדוגמה, באמצעות אנרגיית הלייזר, לולאה חוט מחומם או על ידי חימום במיקרוגל. שיטה זו בדרך כלל מומלצת רק עבור שרירנים קרובים הציפוי הפנימי של הרחם.

MRI מודרך ממוקד אולטרסאונד טיפול זה שולח פולסים של אולטרסאונד מתח גבוה דרך העור של הבטן התחתונה. הוא ממוקד לעבר השרירנים, באמצעות סורק MRI. זה יעיל אך אין מחקר עדיין על התוצאה לטווח ארוך עבור נשים המנסות להרות.

הליך embolisation עורק רחם הדבר נעשה על ידי רדיולוג שהוכשר במיוחד (רנטגן רופא) ולא מנתח. זה כרוך בהצבת קטטר (צינורית דקה וגמישה) לתוך (כלי דם) עורק ברגל. בבסיס הקמפיין, באמצעות צילומי רנטגן, כדי עורק ברחם שמספק את השרירן. ברגע שיש, חומר שחוסם את העורק מוזרק דרך קטטר. כמו העורק המספק את השרירן נחסם זה אומר השרירנים מאבדים את אספקת הדם שלה ולכן השרירנים מתכווצים. התהליך המלא של הצטמקות שרירנים לוקח בערך 6-9 חודשים, אבל רוב הנשים להבחין שיפור ניכר בתסמינים שלהם בתוך שלושה חודשים. יש סיכוי טוב של הצלחה עם הליך זה אבל זה לא עובד בכל מקרה.

טכניקות אחרות אבלציה מונחה לייזר MRI היא טכניקה חדשה. בהליך זה מחט קטנה מוכנסת דרך העור לתוך במרכז השרירן. המיקום הנכון של המחט מוצג על ידי סריקת MRI. אנרגיית הלייזר אז הוא עבר למטה את המחט, שהורס את השרירן. טכניקה זו אינה מתאימה לכל סוגי שרירנים. אין די ראיות כרגע להצדיק שימוש בטכניקה זו באופן שגרתי.

אמון שרירן בריטי

אינטרנט: www.britishfibroidtrust.org.uk
מציע מידע ופורום להחלפת מידע. קמפיינים למחקר יותר.

מאמרים נבחרים