צניחת מין ושתן

צניחת מין ושתן (GU) מתרחשת כאשר מבני התמיכה הנורמלים האיברים בתוך האגן של נשים נחלשים. התוצאה היא כי אחד או יותר של האיברים (הרחם, שלפוחית ​​השתן או החלחולת) יכול נפתחת (צניחה) לתוך הנרתיק. זה עלול להוביל ללא תסמינים כלל, אך במרבית המקרים גורם אי נוחות בנרתיק כמו גם סימפטומים אחרים, כולל בעיות בדרכי השתן והמעיים. ישנם טיפולים שונים אפשריים צניחת GU ואת הפרוגנוזה (תחזית) היא בדרך כלל טובה.

האיברים בתוך האגן של האישה כוללים הרחם (רחם), שלפוחית ​​השתן, המעי התחתון (פי הטבעת). בדרך כלל, אלה נתמכים החזיק בעמדה על ידי מבנים מסוימים כולל הרצועות והשרירים בתחתית האגן (שרירי רצפת האגן).

צניחת מין ושתן (GU) מתרחשת כאשר מבני תמיכה הנורמלים אלה נחלשים והם כבר לא יעילים. התוצאה היא כי אחד (או יותר) של האיברים בתוך האגן יורד למטה (סבך). השטחים הפנויים האיבר (ים) הנפתח לתוך הנרתיק. לא יכולה להיות דרגות שונות של צניחה תלוי כמה, או כמה רחוק, האיבר (הים) היה יכול להוריד מטה אל תוך הנרתיק. לפעמים, הצניחה יכולה להיות עד כדי כך שהיא גורמת קירות הנרתיק, או הרחם (רחם), או שניהם גם יחד, כדי לבלוט מחוץ לפתח של הנרתיק.

צניחת מין ושתן. פעולת תיקון נרתיק.
צניחת מין ושתן. פעולת תיקון נרתיק.

סוגים שונים של צניחת GU יכולים להתרחש תלויים באיזה איברים באגן, או איברים, היה יכול להוריד מטה אל תוך הנרתיק. באופן כללי, צניחת GU ניתן לחלק את הדברים הבאים, תלוי באיזה חלק של האגן הוא משפיע. עם זאת, צניחת GU עשויה להשפיע על חלקים שונים של האגן בעת ​​ובעונה האחת.

צניחה המשפיעה על הקדמי (חזית) חלק האגן

 • לא יכול להיות צניחה של השופכה (הצינור שלאורכו שתן עובר מן השלפוחית ​​החוצה) לתוך הנרתיק. המונח הרפואי מדובר urethrocele.
 • לא יכול להיות צניחה של שלפוחית ​​השתן לתוך הנרתיק. המונח הרפואי לכך הוא צניחת שלפוחית.
 • לחלופין, הן השופכה ואת שלפוחית ​​השתן יכול צניחה לתוך הנרתיק בעת ובעונה אחת. המונח הרפואי דובר.זה cystourethrocele היא הסוג הנפוץ ביותר של צניחת GU.

צניחה המשפיעה על אחורי (אחורי) חלק האגן

 • לא יכול להיות צניחה של הרקטום (במסדרון האחורי) לתוך הנרתיק. המונח הרפואי מדובר rectocele. זהו הסוג הנפוץ ביותר השלישי של צניחת GU.

צניחה המשפיעה על החלק האמצעי של האגן

 • לא יכול להיות צניחה של הרחם (רחם) לתוך הנרתיק. זה נקרא צניחת רחם, והוא הסוג השני הנפוץ ביותר של צניחת GU.
 • אם אישה שעברה כריתת רחם (הסרת הרחם), סוף הנרתיק שבדרך כלל לצרף את צוואר הרחם (צוואר הרחם) סגור עד במהלך המבצע. עכשיו עיוור-סוף זה של הנרתיק המכונה קמרון הנרתיק. קמרון הנרתיק יכול צניחה לתוך הנרתיק. תופעה זו ידועה בתור צניחה קמרון.
 • לא יכול להיות צניחה של הנרתיק של דאגלס (הרווח בין פי הטבעת לבין הרחם) לתוך הנרתיק. המונח הרפואי מדובר enterocele. לולאות של מעי עשויות להיות נוכח הצניחה, סגורה בתוך הצניחה.

קשה להעריך כמה נשים מושפעים צניחת GU כי נשים רבות לא לבקר את הרופא שלהם לעזרה. הוא חשב כי עד 5 מתוך 10 נשים שעברו ילדים יש מידה מסוימת של צניחה אבל זה רק 1 או 2 נשים בכל 10 לייעוץ רפואי.

הוא חשב כי מספר דברים עלולים להעלות את הסיכון לפתח צניחה GU. הם כוללים את הבאים.

לדה

במהלך הלידה (לידה דרך הנרתיק), יש מוגזם מתיחה של הרצועות, עצבים ושרירים (כולל שרירי רצפת האגן) סביב הנרתיק. מתיחה זו יכולה לפגוע בהם ולגרום להם חלשה יותר ופחות תומכת. עם זאת, צניחת GU אינה משפיעה כולם שיולד. זה עשוי להיות סביר יותר לאחר עבודה קשה, ממושך, לידת מלקחיים, או אם אישה יולדת תינוק גדול. זה גם הופך להיות יותר סביר יותר פעמים אישה שילדה.

גיל הגדלה

מהו צניחת מין ושתן? מבצע להרים הרחם או הנרתיק שלך.
מהו צניחת מין ושתן? מבצע להרים הרחם או הנרתיק שלך.

הסיכוי שיש עליות צניחה כאישה מתבגרת. חוסר הורמון האסטרוגן המתרחשת לאחר גיל המעבר משפיע על שרירי רצפת האגן ומבנים סביב הנרתיק, מה שהופך אותם פחות קפיצי ותומכת.

לחץ מוגבר בתוך הבטן

כל דבר שגורם לעלייה בלחץ בתוך הבטן והאגן של אישה יכולה להיות גם גורם סיכון להתפתחות של צניחה GU ידי והדבר מכביד על הרצועות והשרירים התומכים. הסיבה הנפוצה ביותר עבור הלחץ מוגבר הזו במהלך הריון ולידה. עם זאת, אותו עליה בלחץ יכול להתרחש גם אצל נשים הסובלות מעודף משקל, שיש להם כרוני (מתמשך) בעיות ריאה, כגון שיעול כרוני, אצל נשים להרים חפצים כבדים על בסיס קבוע, או נשים להתאמץ לעתים קרובות עקב עצירות.

ניתוח גינקולוגית

אם אישה שעברה כריתת רחם, או ניתוח גניקולוגיות אחרות, היא עשויה להיות בסיכון גבוה יותר לפתח צניחה GU. הסיבה לכך היא כי הניתוח עשוי נחלש רצועות, שרירי רצפת אגן ומבנים וביסוס אחרים אברי האגן. עם זאת, התפתחויות חדשות בטכניקות כירורגיות, כוללים לפרוסקופי (חור מנעול) ניתוח, זה נהיה פחות בעיה.

גורמי סיכון נוספים

לעתים נדירות ביותר, צניחה GU יכול להתרחש בגלל בעיה מולדת (בעיה שמישהו נולד עם) שגורמת למחסור, בגוף, של קולגן חומר הנקרא. קולגן הוא זקוק כדי לעזור ליצור את הרצועות שבדרך כלל תומכות אברי האגן. כמו כן, הוא חשב כי מי שיש לו אמא או אחות שיש לו צניחת GU עלול להגביר את הסיכון של אישה.

אתה יכול להיות בעל צניחה ולא שום סימפטומים ממנו. אולי זה רק להיות שם לב על ידי רופא בעת נבחנת מסיבה אחרת - למשל, כאשר יש לך מבחן מיון צוואר רחם (למרוח).

עם זאת, מקובל לקיים חלק מהנשים תסמינים. ישנם תסמינים מסוימים כי נשים עם כל סוגי הצניחה יכולות להיות. אלה כוללים תחושה של מחנק הנרתיק שלך או שיש תחושה של משהו 'גרירת' או 'יורדים'. אתה עשוי בעצם להיות מסוגל להרגיש גוש או בליטה. אתה עלול להיתקל כאב הנרתיק שלך, בחזרה או בטן. לפעמים, אתה עשוי גם להבחין פטורים מן הנרתיק שלך, אשר עשוי להיות מוכתם בדם או מסריח. סקס יכול להיות לא נוח או כואב. הסימפטומים הם בדרך כלל יותר גרועים אחרי תקופות ארוכות של עמידה והם לשפר לאחר שכיבה.

תסמינים אחרים שאתה עלול להיתקל יכול תלוי בסוג של צניחה שיש לך. הם יכולים לכלול את הדברים הבאים. הערה: ייתכן שיש לך שילוב של תסמינים אלה אם צניחה משפיע על איברים בחלקים שונים של האגן בעת ובעונה אחת.

סימפטומי שתן

מה הם הסוגים השונים של צניחת מין ושתן? hysteropexy או colpopexy Infracoccygeal.
מה הם הסוגים השונים של צניחת מין ושתן? hysteropexy או colpopexy Infracoccygeal.

ייתכן שיהיו סימפטומים בדרכי שתן אם הצניחה שלך משפיעה על הקדמי (חזית) חלק האגן (השופכה ושלפוחית ​​השתן שלך). הסימפטומים יכולים לכלול:

 • הצורך להטיל שתן לעתים קרובות, הן בשעות היום ובלילה.
 • דולף של שתן על שיעול, עיטוש, צחוק, מאמץ או הרמת.
 • מרגיש דחף פתאומי להשתין, וגם לפעמים דליפת שתן לפני שמגיעים לשירותים.
 • זרם של שתן כי מפסיק ומתחיל.
 • תחושה כי שלפוחית ​​השתן שלך לא רוקנה כראוי את הצורך לתת שתן שוב לאחר-מכן.
 • הצורך לשנות את המיקום בזמן שישב על האסלה או את הצורך להשתמש באצבע כדי להדוף את הצניחה לאפשר שתנו לעבור.

כמו כן, סיבוכים עלולים להתרחש כגון דלקות שתן, אי שליטה (איבוד שליטה) של שתן ושימור של שתן (לא להיות מסוגל לתת שתן בכלל, אשר עשוי להזדקק לטיפול על ידי החדרת קטטר לתוך שלפוחית ​​השתן שלך כדי לנקז את השתן).

תסמיני מעי

ייתכן שייתקל בתופעות מעי אם הצניחה שלך משפיעה על אחורי (אחורי) חלק האגן (פי הטבעת שלך). הסימפטומים יכולים לכלול:

 • קושי חולף שרפרפים (צואה) ויש להם להתאמץ כדי לעבור צואה.
 • מרגיש דחף פתאומי לעבור צואה.
 • תחושה כי המעיים שלך לא רוקנת מלא.
 • בסוגרים (אובדן שליטה) של צואה.
 • עובר המון גזים (רוח).
 • תחושה של חסימה או חסימה בזמן שאתה עובר בצואה.
 • הצורך לדחוף, או סביב, הנרתיק או הנקבים שלך כדי לאפשר שרפרפים לעבור.

תסמינים אחרים

אם הצניחה גורמת צוואר הרחם שלך (בצוואר הרחם שלך) או את העור כי קווי הנרתיק שלך כדי לבלוט מן הנרתיק שלך, זה יכול להוביל כיב של צוואר רחם או על עור ולפעמים דימום וזיהום.

צניחת GU מאובחנת בדרך כלל על ידי רופא המשפחה שלך ביצוע בדיקה פשוטה של ​​הנרתיק שלך. הם בדרך כלל יבקשו ממך לשכב על צד שמאל עם הברכיים כפופות מעט לכיוון החזה שלך. אם יש לך תואר חמור של צניחה, הרופא עשוי לבקש גם לבדוק אותך בזמן שאתה עומד.

כשהם לבדוק אותך, הרופא בדרך כלל יהיה להכניס מכשיר מיוחד הנקרא ספקולום 'סימס לתוך הנרתיק שלך. זהו מכשיר דומה לזה המשמש במהלך הקרנת צוואר רחם אבל זה צורה שונה. הם בדרך כלל יעבירו את ספקולום לקירות הקדמיים והאחורי של הנרתיק שלך, מה שמאפשרים להם לחפש צניחה. הרופא עשוי לשאול אותך להשתעל או זן. הם עשויים להשתמש מכשיר אחר, קצת כמו זוג קטן של מלקחיים, למשוך מעט על הצוואר של צוואר הרחם שלך (צוואר הרחם שלך) כדי לראות אם יש צניחה של הרחם שלך. בדיקות אלו אינן בדרך כלל כואבות. אם יש לך תסמיני מעי, הרופא עשוי להמליץ ​​כי הם בוחנים מעבר הגב, באמצעות אצבע עטויה בכפפה.

אם יש לך תסמינים בדרכי שתן, כפי שתואר לעיל, הרופא עשוי לבקש ממך לאסוף דגימה שתן להישלח הולכות למעבדה כדי לבדוק סימנים של זיהום. הם יכולים גם להציע כי יש לך בדיקת דם כדי לבדוק את תפקוד הכליות. הם יכולים להפנות אותך למומחה עבור כמה בדיקות מפורטות יותר על השתן ושלפוחית ​​השתן שלך - למשל, כמה בדיקות המכונות מחקרי urodynamic. אלו הן בדיקות של זרימת השתן שלך והם נעשים בדרך כלל ביחידת החולים. אם יש לך תסמיני מעי, מומחה עשוי להציע כמה בדיקות מיוחדות כדי לבדוק את אלה.

מטרות טיפול עבור צניחת GU הן להבטיח כי אתה:

 • הן נוחות ואילו ללא כאבים.
 • מסוגלים לתת שתן וצואה כראוי ואין להם בעיות עם בריחת שתן או צואה.
 • האם מסוגל לקיים יחסי מין בנוחות.
 • אינם חווים סיבוכים הקשורים צניחה, כגון דלקות שתן או כיב של צניחה.
 • האם תוכל להמשיך להביא ילדים לעולם אם רצונך בכך.

מחכה פקוחה

צניחה המשפיעה על הקדמי (חזית) חלק של האגן. קיבעון Sacrospinous.
צניחה המשפיעה על הקדמי (חזית) חלק של האגן. קיבעון Sacrospinous.

אם יש לך מעט בדרך של סימפטומים, לאחר דיון איתך רופא, אתה יכול לבחור להמתין ולראות כיצד הסימפטומים שלך לפתח. עם זאת, אתה הרופא בדרך כלל יציע כי הם שומרים על עין קפדנית על אותך ואת לבדוק אותך מעת לעת. אם אתם מפתחים סימפטומים חדשים, אתה צריך לראות את הרופא שלך.

עם זאת, בתקופה זו של מתנה פקוחה, ישנם מספר דברים שאתה יכול להיות מסוגל לעשות כדי לעזור למנוע את הצניחה מלקבל יותר גרוע. כפי שציינו קודם לכן, ישנם מספר דברים שיכולים לגרום לעלייה בלחץ בתוך הבטן שלך ולהגדיל את הסיכון של צניחה GU, או לעשות GU צניחה גרוע. לדוגמה:

 • אם יש לך צניחת GU ו סובל מעודף משקל, זה עשוי לעזור אם אתה לרדת במשקל. (ראה עלון נפרד בשם "הפחתת משקל - כיצד לרדת במשקל". לפרטים נוספים)
 • אם אתה עצירות עליך לדון זה עם הרופא שלך על מנת להבטיח כי אתה מקבל טיפול הולם. (ראה עלון נפרד בשם "עצירות במבוגרים 'לקבלת פרטים נוספים.)
 • שיעול יכול לעשות צניחה גרועה. אם אתה עדיין מעשן, אתה צריך לנסות לוותר. (ראה עלון נפרד בשם. 'עישון - טיפים שיעזרו לך להפסיק' לפרטים נוספים)
 • אתה צריך לנסות להימנע הרמה כבדה, מכיוון שהדבר עלול לגרום צניחה גרועה. אם אתה מסוגל, לקחת פסק זמן, לשים את הרגליים למעלה ולנוח במהלך היום.

Pessary נרתיק

Pessary נרתיק יכול להיות דרך טובה מאוד כדי לנהל צניחת GU. זה עלול להיות בשימוש על ידי נשים אשר אינם מעוניינים לעבור ניתוח, על ידי נשים עדיין בגיל הפוריות, נשים שמחכים לניתוח, או על ידי נשים שיש להם מחלות אחרות שעלולות לגרום ניתוח מסוכן יותר. Pessaries הם בדרך כלל בצורת טבעת עשוי בדרך כלל סיליקון או פלסטיק. הטבעת מוחדרת לתוך הנרתיק שלך. הוא נשאר במקומו ועוזר להרים את קירות הנרתיק שלך וכל צניחה של הרחם שלך. pessaries בנרתיק מוכנסים בקלות רופאי רבים מסוגלים להכניס אותם. הם צריכים להיות שונים בכל 6 עד 12 חודשים.

אם יש לך כאב או קושי במתן שתן לאחר יש לך pessary הנרתיק מוכנס, אתה צריך לדבר עם הרופא שלך בהקדם האפשרי. ייתכן שתזדקק שינוי pessary עבור גודל שונה.

pessaries מהנרתיק בדרך כלל אינו גורם שום בעיות אבל, לעתים רחוקות מאוד, הם עלולים להשפיע על העור בתוך הנרתיק שלך, אשר יכול להיות כיבים. כמה נשים לב כמה אי נוחות במהלך קיום יחסי מין.

קרמי אסטרוגן וגינאלי

אם יש לך צניחה קלה, הרופא עשוי להמליץ ​​לך ליישם כמה קרם אסטרוגן לנרתיק שלך ל -4 עד 6 שבועות. זה עשוי לעזור כל רגשות של אי נוחות כי ייתכן שתהיה. עם זאת, לפעמים התסמינים עשויים לחזור פעם את הקרם הוא עצר.

תרגילי רצפת אגן

כל הנשים עם צניחת GU, אם יש להם סימפטומים או לא, צריכות לעשות תרגילים לרצפת אגן. התרגילים עלולים להפסיק מעלות קלות של צניחה מלקבל יותר גרוע. הם יכולים גם להקל על סימפטומים כגון כאב גב ותחושה לא נעים בבטן. עם זאת, תרגילי רצפת האגן אינם צפויים לשפר כל צניחה כי הוא כבר נמצא שם. ראה עלון נפרד בשם 'תרגילים לרצפת אגן' לקבלת פרטים נוספים.

כירורגיה

מטרת הניתוח היא לספק טיפול קבוע (תרופה) עבור צניחת GU. ישנן פעולות שונות שניתן לבצע, בהתאם לסוג של צניחה שיש לך. ניתוח חור מנעול עשוי להיות אפשרי עבור חלק מהפעילות. המנתח שלך יוכל לייעץ אשר המבצע הוא הכי טוב בשבילך. תפעול יכול לכלול את הפרטים הבאים:

 • פעולת תיקון נרתיק: וכאן קירות הנרתיק שלך מתחזקים, והדקו את, בדרך כלל על ידי ביצוע מתיח בחומת הנרתיק שלך ושימוש תפרים להחזיק את המתיחה במקום. המבצע נעשה בדרך כלל דרך הנרתיק שלך ולכן אתה לא צריך קיצוץ הבטן שלך. במקרים מסוימים, רשת או סרט מיוחד ניתן המקובעים לקירות הנרתיק. הערה: ישנם מספר סוגים שונים של פעולות תיקון נרתיק. קיימת אי ודאות לגבי תוצאות לטווח ארוך כאשר באמצעות רשת עבור כמה סוגים אלה של פעולות וייתכנו סיכון לסיבוכים, כגון רשת נשחק דרך הקיר של הנרתיק שלך. המשמעות יכולה להיות שאתה צריך ניתוח נוסף ועלול גם לגרום אי נוחות וקשיים מיניים. אתה צריך לדון את היתרונות והחסרונות של כל פעולה בפירוט עם המנתח שלך לפני הולך קדימה.
 • כריתת רחם (הסרת הרחם): זהו טיפול נפוץ צניחת רחם. למעשה, צניחת GU היא הסיבה הנפוצה ביותר לכך נשים מעל גיל 50 לעבור כריתת רחם. לפעמים כריתת רחם הוא הציע בעת ובעונה אחת כמו פעולת תיקון נרתיק.
 • מבצע להרים הרחם או הנרתיק שלך: ישנם סוגים שונים הכוללים:
  • Sacrohysteropexy: רשת מיוחדת משמשת שפועלת כמו סוג של קלע לעזור לתמוך הרחם שלך והחזק אותו במקום. קצה אחד של הרשת מחובר צוואר הרחם שלך והשני עד העצם בחלק האחורי של האגן, שנקרא העצה שלך. פעולה זו נעשית בדרך כלל דרך חתך בבטן שלך.
  • Sacrocolpopexy: במהלך פעולה זו, הנרתיק שלך משוך כלפי מעלה מוחזק במקום על ידי לתקן את זה עד העצם בחלק האחורי של האגן, שנקרא העצה שלך. רשת או חומר אחר בדרך כלל משמשת להחזיק הנרתיק שלך במקום. כריתת רחם ניתן להציע באותו הזמן. פעולה זו נעשית בדרך כלל דרך חתך בבטן שלך.
  • Hysteropexy או colpopexy Infracoccygeal: אלה הם כמה טכניקות חדשות שם רשת מוחדר דרך הנרתיק שלך במקום לבצע חתך בבטן שלך. המשמעות יכולה להיות התאוששות מהירה יותר.
  • קיבעון Sacrospinous: במהלך פעולה זו, הנרתיק שלך משוך כלפי מעלה תפור על רצועה בתוך האגן, המכונה רצועת sacrospinous שלך. זה בדרך כלל מתבצע דרך הנרתיק שלך ולכן לא חתכו בבטן שלך הוא זקוק.

אתה צפוי צריך להישאר בבית החולים למשך מספר ימים לאחר הניתוח שלך. התאוששות מלאה עשויה להימשך עד שישה עד שמונה שבועות. כדאי להימנע הרמה כבדה ומשגל במהלך הזמן הזה. יש סיכוי קטן כי צניחה יכולה לחזור לאחר ניתוח.

אם לא מטפל בם, צניחת GU בדרך כלל תקבל בהדרגה גרועה. התחזית היא הטובה ביותר עבור נשים צעירות אשר הם בעלי משקל נורמלי הם במצב בריאותי טוב. התחזית היא גרועה ביותר עבור נשים מבוגרות, אלה בבריאות גופנית עניה אלה הסובלים מעודף משקל. צניחת GU יכולה לחזור לאחר הניתוח ב כ -16 ב -100 נשים.

צניחה המשפיעה על אחורי (אחורי) חלק של האגן. צניחה המשפיעה על החלק האמצעי של האגן.
צניחה המשפיעה על אחורי (אחורי) חלק של האגן. צניחה המשפיעה על החלק האמצעי של האגן.

ישנם מספר דברים שעשויים אולי לעזור למנוע צניחת GU. עם זאת, לא כל אלה הוכחו. דברים פשוטים שאתה יכול לעשות הם:

 • תרגילי רצפת אגן רגילים, במיוחד אם אתם מתכננים להיכנס להריון, בהריון, או נתנו לידה.
 • אם אתם סובלים מעודף משקל, מנסה לרדת במשקל.
 • הקפידו על תזונה עתירת סיבים (שפע של פירות וירקות ולחם גרגירי טהור ודגנים) ולשתות הרבה מים כדי למנוע עצירות.
 • אם אתה מעשן, מנסה להפסיק לעשן.
 • הימנע עיסוקים כרוכים עבודה שחורה.

הקרן על שלפוחית ​​השתן

פארק חדשנות SATRA, Rockingham Road, קטרינג, Northants, קו סיוע האחות NN16 9JH: 0845 345 0165 אינטרנט: www.bladderandbowelfoundation.org התקווה היא בריטניה לאנשים עם הפרעות בשלפוחית השתן והמעיים.

מאמרים נבחרים

 • בבעיות זיקפה (ED) אומר שאתה לא יכול לקבל זקפה נאותה. ברוב המקרים הן בשל היצרות…
 • סרטן פות (סרטן של הפות) הוא סרטן נדיר. זה בדרך כלל משפיע על נשים מעל גיל 55,…
 • גרד vulvae (העקצוץ של הפות) היא תופעה שכיחה. ישנן סיבות רבות. הטיפול משתנה,…
 • ישנם שני סוגים עיקריים של ערמונית כרונית - ערמונית חיידקים כרונית (הנגרמת על ידי…