חיסון הפטיטיס A

כדאי לשקול חיסון נגד צהבת A לפני הנסיעה למדינות מסוימות - בפרט היבשת ההודית, אפריקה, מרכז ודרום אירופה, חלקים של המזרח הרחוק והמזרח התיכון. בדוק עם האחות התרגול לפחות שבועיים לפני הנסיעה כדי לראות אם אתה צריך חיסון זה.

הפטיטיס A היא מחלה הנגרמת על ידי נגיף הפטיטיס A. הווירוס בעיקר גורם לדלקת בכבד. התסמינים כוללים: בדרך כלל שחש ברע, צהבת, לפעמים הקאות טמפרטורה הרים. עם זאת, כמה אנשים נגועים אינם מפתחים תסמינים כלשהם (מחלה תת קלינית). מחל בדרך כלל אינה רצינית החלמה מלאה היא כרגיל אבל הסימפטומים יכולים להיות לא נעימים למדי במשך זמן מה. הפטיטיס וירוס הוא התעלף הצואה (תנועות) של אנשים וזיהום נגועים בדרך כלל מופץ על ידי אכילת מזון מזוהם או לשתות.

זיהום הפטיטיס A יכול להתרחש בבריטניה אבל זה נפוץ יותר במדינות בהן יש תברואה ירודים או שם לרשות ביוב הוא עני. בבריטניה, ברוב המקרים של הפטיטיס נראים אנשים שחזרו לאחרונה לאחר נסיעה למדינות כאלה. אם אתם תופסים הפטיטיס A, המחלה היא בדרך כלל לא רצינית, אבל זה יכול להרוס חופשה או נסיעת עסקים. (הערה: צהבת A אין לבלבל עם הפטיטיס B או C. הפטיטיס B ו- C נגרמים על ידי וירוסים שונים והם מחלות קשות יותר.)

עלון נפרד, 'הפטיטיס A' נותן מידע מפורט יותר אודות הפטיטיס A בכלל. עלון זה הוא על חיסון כדי לסייע במניעת דלקת כבד זיהום.

נוסעים למדינות מחוץ למערב אירופה, צפון אירופה, ואוסטרליה צריך לשקול להיות מחוסן. אזורי הסיכון הגבוהים ביותר כוללים את תת היבשת ההודית (בפרט הודו, פקיסטן, בנגלדש, נפאל), אפריקה, חלקים של המזרח הרחוק (למעט יפן), דרום ומרכז אירופה, והמזרח התיכון. חיסון מומלץ בדרך כלל כל אדם מעל גיל שנה. אחות רופא או התרגול יכול לייעץ אם כדאי להתחסן נגד צהבת A עבור יעד הנסיעה שלכם.

קשרים הדוקים של מישהו עם הפטיטיס A. התפרצויות מזדמנות של הפטיטיס להתרחש בבריטניה במוסדות או בתוך משפחות. קשרים הדוקים של מישהו נמצא כי זיהום הפטיטיס A (למשל, בני משפחה או חברים אחרים של המוסד) העשויים להיות מוצעים לך חיסון. זה רק קורה לעתים רחוקות. המדד החשוב ביותר עבור מישהו עם הפטיטיס A הוא היגיינה אישית טובה. בפרט, שטיפת ידיים לאחר ביקור בשירותים או לפני האכילה.

אנשים עם מחלת כבד כרונית. אם יש לך מחלה כבדה כרונית (מתמשכת) (למשל, שחמת) הוא הציע כי יש לך את צהבת חיסון. זיהום הפטיטיס A אינו נפוץ יותר באלו עם מחלת כבד כרונית אבל, אם הזיהום מתרחש, זה יכול לגרום מחלה קשה יותר.

אנשים שנחשפו הפטיטיס A בעבודה. לדוגמא, עובדי מעבדת נחשפי הפטיטיס A במהלך עובדי העבודה וביוב שלהם מומלצים להתחסן נגד הפטיטיס A.

צוות של כמה מוסדות מגורים גדולים. התפרצויות של צהבת A קושרו עם מוסדות מגורים גדולים עבור אנשים עם קשיי למידה, שבו סטנדרטים של היגיינה אישית בקרב לקוחות או חולים עלולים להיות עניים. לכן, חיסונים של צוות ודיירי מוסדות מסוימים עשויים להיות מומלצים.

המשתמשים בסמים הזרקת החולקים ציוד הזרקת סמים הם חשבו גם יש סיכון מוגבר של צהבת זיהום ולכן כדאי לשקול חיסון.

אנשים עם בעיות קרישת דם מסוימות כגון המופיליה, אשר צריכים לקבל גורמי קרישה בדם, יכולים להיות סיכון מוגבר של צהבת זיהום. הסיבה לכך היא וירוס צהבת A לא יכול להיהרס לחלוטין במהלך תקופת ההכנה של מוצרי דם אלה. חיסון ולכן הוא הציע לאנשים אלה.

גברים המקיימים יחסי מין עם גברים ואנשים אחרים אשר פרקטיקות מיניות כרוכות במגע אוראלי-אנאלי ייתכן רוצים גם לשקול חיסון נגד צהבת A.

חיסון הפטיטיס A. קשרים הדוקים של מישהו עם הפטיטיס A.
חיסון הפטיטיס A. קשרים הדוקים של מישהו עם הפטיטיס A.

הערה: אם אתה כבר נגוע הפטיטיס A בעבר, אתה אמור להיות חסין מפני הידבקות נוספת ולכן לא צריך חיסונים. בדיקת דם יכולה לזהות נוגדנים כדי לבדוק אם אתה כבר חיסוני. זה עשוי להיות כדאי לעשות אם יש לו היסטוריה של צהבת בעבר או באים תחום שבו הפטיטיס A נפוץ.

ישנם מספר חיסוני צהבת A השונים זמין. יש גם כמה חיסונים משולבים הן הפטיטיס A ו- B צהבת וגם צהבת A וטיפוס הבטן. חיסון משולב עשוי להיות שימושי אם אתם זקוקים להגנה מפני בשתי המחלות.

צהבת חיסון יחיד ניתן שתי מנות. המנה הראשונה של החיסון מגן מפני הפטיטיס A במשך כשנה. החיסון גורם לגוף שלך לעשות נוגדנים כנגד הנגיף. נוגדנים אלה להגן עליך מפני מחלה כדאי להידבק בווירוס זה. באופן אידיאלי, אתה צריך זריקה לפחות שבועיים לפני הנסיעה כדי לאפשר חסינות לפתח. עם זאת, החיסון עדיין עשויה להיות מומלץ גם אם יש פחות משבועיים לפני הנסיעה.

מנה שנייה של החיסון 6-12 חודשים אחרי הראשון נותנת הגנה כ -20 שנה. אם אתה מנוח עם מנה שנייה זה, אתה צריך את זה כמה שיותר מהר, אבל אתה לא צריך להתחיל עם המנה הראשונה שוב. עוד מנה מאיצה של חיסון הפטיטיס A לאחר 20 שנים יכולה להינתן לאנשים האלה עדיין בסיכון לזיהום.

המינונים של חיסונים המשולבים נגד שניהם הפטיטיס A ו- B צהבת או צהבת A וטיפוס ייתכן שיהיו צורך נתון במרווחי זמן שונים במקצת. אחות רופא או נוהג שלך ייעץ.

האם יש תופעות לוואי של החיסון?

יש אנשים לפתח כאב ואודם זמניים באזור הזריקה. הרבה פחות נפוץ הוא חום מתון, עייפות, כאבי ראש, בחילה או מרגיש את האוכל שלך במשך כמה ימים. תגובות קשות הן נדירות מאוד.

מי לא צריך לקבל צהבת חיסון?

ישנם כמה מצבים שבם חיסון צהבת A אינו מומלץ. הם כוללים:

 • אם יש לך מחל גרימה בטמפרטורה גבוהה. במצב זה, עדיף לדחות חיסונים לפני שתשלים את התאושש לחלוטין מהמחלה.
 • אם היה לך תגובה חמורה לחיסון בעבר.
 • אם ידועים כבעלי אלרגיות מסוימות אחרות. החיסונים הפטיטיס A השונים מיוצרים בדרכים שונות. סוג של חיסון אחד לא צריך לתת לכל מי ידוע להיות אלרגי לביצים. סוגים אחרים אינם צריכים להינתן לכל ידוע להיות אלרגי neomycin או thiomersal.
 • ילדים מתחת לגיל אחד. הסיכון של צהבת A בילדים מתחת לגיל אחד הוא מאוד נמוך. חיסון צהבת A אינו מורשה עבור קבוצת גיל זו.
מי צריך להתחסן נגד צהבת A? אנשים עם מחלת כבד כרונית.
מי צריך להתחסן נגד צהבת A? אנשים עם מחלת כבד כרונית.

החיסון יכול להינתן אם הינך בהריון או מניקות וחיסון נגד צהבת A נחשבים הכרחי.

זכור - חיסון למטיילים הוא רק פן אחד של מניעת מחלות. אין חיסון הוא 100% יעיל. אז בעת נסיעה לאזורים בסיכון אתה צריך טובה מאוד על היגיינה אישית וגם להיות זהיר לגבי מה אתה לאכול ולשתות.

כדאי להימנע לאכול ולשתות את הדברים הבאים בעת נסיעה לאזורים שבהם הסיכון של הפטיטיס A הוא גבוה:

 • רכיכה גלם או לא מבושל דיו.
 • סלטים וירקות גלם שעשויה נשטפו במים מזוהמים. (לשטוף פירות וירקות במים בטוח בעצמך קילפת אותם.)
 • מזונות אחרים שעשויות כבר גדלו קרובה לקרקע, כגון תותים.
 • מי שתייה ללא טיפול, כוללים קוביות קרח עשויות מים לא מטופלים. (זכור גם להשתמש מטופלים בלבד, או מינרליים, מים בעת צחצוח השיניים.)
 • חלב unpasteurised, גבינה, גלידה ומוצרי חלב אחרים.

כמו כן, יש להיזהר בעת רכישת מזון מסוחרים ברחוב. ודא כי שהמזון הוכן לאחרונה וכי הוא מוגש חם על צלחות הגשה נקייה. מזון כי כבר נשאר בחוץ בטמפרטורת חדר, למשל עבור מזנון, או מזון שעשוי נחשף זבובים יכולים גם להוות סיכון.

מידע על חיסונים מתוך NHS

אינטרנט: www.nhs.uk/Planners/vaccinations/Pages/Travelvaccines.aspx

ייעוץ בריאות למטיילים - ממחלקת הבריאות

אתה יכול לקבל עותק חינם מ סניפי דואר ראשיים.
העתק ניתן גם להוריד כאן: אינטרנט: www.dh.gov.uk/en/Publicationsandstatistics/Publications/DH_074297

דף בריאות המטופל נסיעות בבריטניה

אינטרנט: www.google.com/showdoc/38/
יש רשימה גדולה של קישורים לאתרים בבריטניה על בריאות נסיעות.

מאמרים נבחרים

 • Tadalafil עובד על ידי מניעת הפעולה של חומר כימי בגוף שנקרא סוג-5…
 • בבעיות זיקפה (ED) אומר שאתה לא יכול לקבל זקפה נאותה. ברוב המקרים הן בשל היצרות…
 • אם אתה חושד שיש לך דלקת השופכה הלא זיבה (NGU), לרופא גם אם הסימפטומים ללכת ללא…
 • סרטן הפין הוא נדיר בבריטניה. ברוב המקרים לפתח אצל גברים מעל גיל 50. הסיבה אינה…