משאפי מחלת ריאות חסימתית כרונית

משאף הוא מכשיר מחזיק רפואה שאתה לוקח על ידי נשימה (שאיפה). אינהלציה משמש לעתים קרובות לטיפול מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD). ישנם סוגים רבים ושונים של משאף, אשר יכול להיות מבלבל. מטרת עלון זה היא לתת מידע על: תרופות (תרופות) כי הם משאפים בפנים, סוגים שונים של המכשיר משאף, וכמה מידע כללי לגבי משאפים. עלון זה הוא על משאפים ל- COPD. עוד עלון בסדרה זו, המכונה "מחלת ריאות חסימתית כרונית ', נותן מידע כללי יותר על COPD. יש גם עלונים נפרדים בשם "אסטמה 'ו' משאפים אסטמה".

התרופה בתוך משאף הולכת ישר לתוך דרך הנשימה בעת לנשום. זה אומר שאתה צריך מינון קטן בהרבה אם אתה לקחת את התרופה כמו לוח או נוזל דרך פה. דרכי האוויר והריאות מטופלים, אבל רק מעט מן התרופה נכנס שאר הגוף (דרך מחזור הדם).

שם התרופה הנכונה נקרא השם הגנרי. חברות תרופות שונות יכולות להשתמש התרופות הגנריות לייצר מותגים שונים - שמות תרופת הקניינית. ישנם סוגים רבים ושונים של משאפים. אינהלציה יכול להיות שמות גנריים להיות מיוצר על ידי חברות תרופות שונות מדי. עבור חלק מאנשי התרופות ישנם מכשירים משאפים שונים המספקים אותה התרופה. משמעות הדבר היא כי ישנם סוגים רבים של משאף נגיש מרשם, שכולן מיוצרים בצבעים שונים. זה יכול להיות מבלבל.

מכיוון שיש המון משאפים בצבעים שונים זמינים, כדאי לזכור את השמות שלהם, כמו גם את הצבע של המכשיר. זה עשוי להיות חשוב אם אתה צריך לראות רופא שאין לו את התיק הרפואי שלך (כגון A + E, אם אתה בחופשה, או מחוץ לשעות הפתיחה הרגילות של ניתוח GP שלך). זה עשוי להיות מועיל כדי לשמור על רשימה של שמות של תרופות משאפים שלך בארנק או בארנק. מידע זה ימנע טעויות ובלבול.

בטיפול COPD, התרופות בתוך משאפים ניתן לקבץ מרחיבי סימפונות קצרים טווח, ארוך טווח מרחיבי סימפונות וסטרואידים. ישנם גם משאפי שילוב המכילים שני סוגים של תרופות.

קצר טווח משאפי סימפונות

משאף עם רפואת סימפונות רושם לעתים קרובות. אלו להרפות את השרירים בדרכי הנשימה (הסמפונות) כדי לפתוח אותם (מתרחב להם) רחב ככל האפשר. לעתים קרובות אנשים קוראים להם משככים. הם כוללים:

 • משאפים-אגוניסט בטא. דוגמאות לכך הן salbutamol (שמות המותג כוללים Airomir®, Asmasal®, Salamol®, Salbulin®, Pulvinal Salbutamol® ו Ventolin®) ו terbutaline (שם המותג Bricanyl®). משאפים אלה הם בדרך כלל (אך לא תמיד) בצבע כחול. משאפים אחרים המכילים תרופות שונות יכולים להיות כחולים מדי. תמיד לקרוא את התווית.
 • משאפי Antimuscarinic. לדוגמה, ipratropium (שם המותג Atrovent®).

משאפים אלה פועלים היטב עבור אנשים מסוימים, אבל לא כל כך טוב אצל אחר. בדרך כלל, הסימפטומים של צפצופים וקוצר נשימה לשפר בתוך 5-15 דקות עם משאף בטא אגוניסט, ובתוך 30-40 דקות עם משאף antimuscarinic. ההשפעה משני הסוגים בדרך כלל נמשכת 3-6 שעות. יש אנשים עם תסמינים מתונים או לסירוגין רק צריכים משאף כנדרש כאשר מקוצר נשימה או צפצופים מתרחשים. יש אנשים שצריכים להשתמש במשאף באופן קבוע.

גרסת הבטא-אגוניסט ו משאפי antimuscarinic לעבוד בדרכים שונות. שימוש בשני, אחד מכל סוג, יכול לעזור לאנשים מסוימים טוב יותר מאשר סוג אחד בלבד.

הפועל לטווח ארוך משאפי סימפונות

אלה פועלים בצורה דומה משאפים הקצרים טווח, אבל כל מנה נמשכת לפחות 12 שעות. מרחיבי סימפונות ארוך טווח עשויים להיות אופציה אם תסמינים להישאר בעייתיים למרות נקיטת סימפונות ארוכות קצרים.

 • משאפים-אגוניסט בטא. דוגמאות לכך הן Formoterol במינון יחיד (שמות מותג Atimos®, Foradil®, ו Oxis®) ו salmeterol (Serevent® שם המותג - משאף בצבע ירוק). אתה יכול להמשיך משאפי הסימפונות קצרי טווח שלך עם תרופות אלה.
 • משאפי Antimuscarinic. היחיד ארוך טווח במשאף antimuscarinic נקרא tiotropium (שם המותג Spiriva®). מכשיר המשאף הוא בצבע ירוק. אם אתה מתחיל תרופה זו, אתה צריך להפסיק ipratropium (Atrovent®) אם היית לוקח את זה לפני כן. אין צורך להפסיק כל משאפים אחרים.

משאפי סטרואידים

משאף סטרואידים עשוי לעזור בנוסף משאף סימפונות אם יש לך COPD חמור יותר או התלקחויות רגילות (התלקחויות) של סימפטומים. סטרואידים להפחית את הדלקת.

משאפי סטרואידים משמשים רק בשילוב עם משאף בטא אגוניסט ארוך טווח (זה יכול להיות עם שני משאפים נפרדים או עם משאף יחיד המכיל שתי תרופות).the תרופות סטרואידים בשאיפה עיקרית הן:

 • Beclometasone. מותגים כוללים Asmabec®, Beclazone®, Becodisks®Clenil Modulite®, Pulvinal Beclometasone® ו Qvar®. משאפים אלה הם בדרך כלל חום ולפעמים בצבע אדום.
 • Budesonide. מותגים כוללים Easyhaler Budesonide®, Novolizer Budesonide® ו Pulmicort®.
 • Ciclesonide. שם מותג Alvesco®.
 • Fluticasone. שם מותג Flixotide®. זהו משאף צהוב או כתום.
 • Mometasone. שם מותג Asmanex Twisthaler®.
משאפי מחלת ריאות חסימתית כרונית. משאפים-אגוניסט בטא.
משאפי מחלת ריאות חסימתית כרונית. משאפים-אגוניסט בטא.

משאף סטרואידים עלול לא יהיה השפעה רבה על התופעות הרגילות שלך, אך הוא עשוי לעזור למנוע התלקחויות. אז, משאפי סטרואידים לעתים קרובות מכונים ולמניעה.

משאפי שילוב זמינים, המכילים בדרך כלל תרופת סטרואידים אחת המעמד של הצגות קצרות או בטא אגוניסט ארוך טווח. דוגמאות של משאפי שילוב הם:

 • Fostair® (Formoterol במינון יחיד ו beclometasone).
 • Seretide® (salmeterol ו fluticasone). זהו משאף סגול בצבע.
 • Symbicort® (Formoterol במינון יחיד או Budesonide).

משאפי שילוב מועילים אם יש אנשים תסמינים חמורים או התלקחויות תכופות. לפעמים זה יותר נוח להשתמש רק למכשיר משאף אחד.

מכשירי משאף שונים מתאימים לאנשים שונים. הם ניתנים לחלק לארבע קבוצות.

 • משאפים במינון מודד האויר Pressurised (MDIs).
 • משאפים המופעל נשימה - MDIs ו משאפי אבקה יבשים.
 • אינהלציה עם התקני spacer.
 • Nebulisers.

תקן MDI

MDI תקן מוצג מימין. MDI שימש במשך למעלה מ -40 שנה, והוא משמש כדי לספק סוגים ומותגים שונים של תרופות. הוא מכיל גז פעיל בלחץ מניע מנה של תרופה בכל 'עלים'. מנה כל הוא שוחרר על ידי לחיצה על החלק העליון של המשאף. סוג של משאף זה מהיר לשימוש, קטן, נוח לשאת. זה צריך תיאום טוב ללחוץ את המכל, ולנשום באופן מלא בעת ובעונה אחת. לפעמים אלה ידועים כמו evohalers.

MDI הסטנדרטי הוא במשאף בשימוש הנרחב ביותר. עם זאת, הרבה אנשים לא להשתמש בו כדי האפקט הטוב ביותר שלה. שגיאות כוללות: לא לזעזע את המשאף לפני השימוש בו, שאיפה בחריפות רבה מדי או בזמן הלא הנכון או לא לעצור את הנשימה מספיק זמן לאחר שנשם את התוכן.

עד לאחרונה, גז דלק ב MDIs כבר chlorofluorocarbon (CFC). עם זאת, CFCs לפגיעה בשכבת האוזון של כדור הארץ, וכך מתבצע בהדרגה. במשאף CFC ללא החדשים לעבוד באותה מידה, אבל להשתמש גז דלק שאינו לפגיעה בשכבת האוזון.

משאפים מופעלי נשימה

אלו הן חלופות תקן MDI. חלקם עדיין בלחץ MDIs, אבל לא דורש ממך ללחוץ על בלון על גבי. Autohaler יוצג בפינה הימנית הוא דוגמא. דוגמא נוספת של MDI המופעל נשימה היא EASI-ינשום inhaler®.

משאפי נשימה מופעלת אחרים נקראים גם משאפי אבקה יבשים. משאפים אלו אינם מכילים את הגז לא פעיל הדחוס כדי להניע את התרופה. אתה לא צריך לדחוף את המכל לשחרר מנה. במקום זאת, אתה לעורר מנה ידי נשימה בפייה. Accuhalers, clickhalers, easyhalers, novolizers, turbohalers, diskhalers ו twisthalers כולם משאפי אבקה יבשה מופעל הנשימה. אתה צריך לנשום קשה למדי כדי לקבל את האבקה לתוך הריאות שלך. סוגים מסוימים מוצגים להלן.

מכשירי הפרט כל יש כמה הבדלים באופן שבו הם מופעלים אבל, בדרך כלל, הם דורשים תיאום פחות MDI הסטנדרטי. הם נוטים להיות מעט גדול יותר מאשר תקן MDI.

תקני spacer

התקני Spacer משמשים עם MDIs בלחץ. ישנם סוגים שונים - דוגמא מוצגת הפוכה. Spacer בין המשאף והפה מחזיק תרופה כמו מאגר כאשר המשאף נלחץ. שסתומים בסוף הפה מבטיח כי התרופה נשמרת בתוך spacer עד שאתה נושם. כאשר אתה נושם החוצה, השסתום נסגר. אתה לא צריך תיאום טוב להשתמש spacer.

ישנם מספר סוגים שונים של spacer. דוגמאות לכך הן: אייבל Spacer®, Aerochamber PLUS®, Nebuchamber®, Optichamber®, Pocket Chamber®, Volumatic® ו Vortex®. חלקם של התקנים spacer מתאים לכל MDIs, אחרים עולים בקנה אחד בלבד (עבודה) עם מותגים ספציפיים של משאפים.

טיפים על שימוש במכשיר spacer להלן טיפים אם אתה מרשם spacer החזקה. אלה יש שסתום בסוף הפה - את spacer בתמונה לעיל הוא דוגמה.

 • אם המינון שלך הוא יותר משאיפה אחת, אז לעשות משאיפה אחת בכל פעם.
 • לנער את המשאף לפני הירי בכל שאיפה.
 • התחל לנשום מהפייה בהקדם האפשרי לאחר הירי הולך ומתהדק לתוך המכשיר.
 • נסה להחזיק את הנשימה למשך כמה רגעים כאשר יש לך נשם.
 • לנשום פנימה והחוצה כמה פעמים לפני הירי הולך ומתהדק הבא. נסה להחזיק את הנשימה למשך כמה רגעים בכל פעם שאתה נושם.
 • בדוק כי שסתום נפתח ונסגר עם כל נשימה.
 • תשלום סטטי עלול להצטבר בחלק הפנימי של חדר הפלסטיק. זה יכול למשוך חלקיקים של התרופה, ולהקטין את התפוקה כאשר spacer משמש. כדי למנוע זאת, לשטוף את spacer הפלסטיק כפי שמורה להוראות היצרן. זה בדרך כלל לפני השימוש הראשון, ולאחר מכן אחת לחודש בערך ועם ונוזל לניקוי כלים ומים. תן לו להתייבש באוויר ללא שטיפה או לנגב.

Nebulisers

Nebulisers הם מכונים שהופכים את צורת נוזל תרופות הסימפונות הקצרות טווח שלך לתוך ערפל דק, כמו בתרסיס. אתה נושם זה עם מסיכת פנים או שופר. Nebulisers אינו יעיל יותר משאפים נורמלים אבל הם מועילים מאוד אנשים שהם מאוד עייפים (עייפים) עם הנשימה שלהם, או אנשים שהם מאוד נשימה. Nebulisers משמש בעיקר בבית חולים להתקפות קשות של COPD כאשר מינון גבוה של תרופות בשאיפה נדרשים. הם משמשים פחות נפוצים מאשר בעבר כמכשירי spacer המודרניים הם בדרך כלל רק טובים כמו nebulisers עבור מתן מינונים גדולים של תרופות בשאיפה. אתה לא צריך שום תיאום להשתמש הנביולייזר - אתה פשוט לנשום פנימה והחוצה, ואתה לנשום התרופה.

האם אתה מקבל תופעות לוואי של משאפים?

במינונים בשאיפה רגילים, כמות התרופה היא קטנה לעומת טבליות או תרופות נוזליות. לכן, תופעות לוואי נוטות להיות הרבה פחות בעיה מאשר עם טבליות או תרופות נוזליות. זהו אחד היתרונות העיקריים שלהם. עם זאת, כמה תופעות לוואי מתרחשות אצל אנשים מסוימים. קראו בעיון את העלון שמגיע עם המשאף לפרטים של תופעות לוואי אפשריות. להלן רק מדגיש יותר משכיחות וחשובה להיות מודע.

אחת הבעיות שעלולות להתרחש בעת שימוש במשאף סטרואידים (במיוחד אם אתה לוקח מינון גבוה) היא כי בחלק האחורי של הגרון שלך אולי יכאב. תראש זיהום בפה עלול להתפתח. בדרך כלל ניתן לטפל בקלות עם קורס של סוכריות כי אתה דפוק או נוזלי, כי אתה מחזיק בפה. כדאי גם לשים לב כי קולך הופך יותר צרוד.

אם לשטוף את הפה עם מים לצחצח שיניים לאחר השימוש במשאף סטרואידים אתם נוטים פחות לפתח גרון או קיכלי כואב. כמו כן, כמה מכשירי משאף (כגון מפרידים) נוטים פחות לגרום בעיות בגרון. שינוי למכשיר אחר עשוי לעזור אם בעיות פה או קיכלי להתרחש.

הערה: קול צרוד מתמיד שאינו להתיישב מצריך מחקר נוסף. לדוגמה, זה יכול להיות סימן לסרטן של תיבת הקול (הגרון). אם יש לך את הסימפטום הזה אתה צריך לספר לרופא שלך.

אם אתה משתמש מינון גבוה של סטרואידים בשאיפה לאורך זמן זה עלול להיות גורם סיכון לאוסטאופורוזיס. אתה יכול לעזור למנוע אוסטאופורוזיס על ידי לקיחת פעילות גופנית סדירה, הימנעות מעישון, ועל תזונה עם כמות מספקת של סידן. ראה עלון נפרד בשם "אוסטאופורוזיס" לקבלת מידע נוסף.

התרופות (תרופות) בתוך משאפים. משאפי Antimuscarinic.
התרופות (תרופות) בתוך משאפים. משאפי Antimuscarinic.

תרופות סטרואידים עלולות להחריף דיכאון ובעיות נפשיות אחרות, וייתכן לעתים לגרום לבעיות בריאות נפש. זה יותר דאגה עם טבליות סטרואידים אבל, לעתים רחוקות, יכול להיגרם על ידי משאפי סטרואידים. אפילו צורה חמורה של בעיות נפשיות נקראות פסיכוזה עשויה, לעתים רחוקות, להיות מופעלת על ידי משאף סטרואידים. לייעוץ רפואי אם מצב רוח מדאיג או שינויים התנהגותיים להתרחש.

מהו המכשיר משאף הטובה ביותר להשתמש?

זה תלוי במספר גורמים כגון:

 • נוחות. משאפים כמה הם קטנים, יכולים ללכת בקלות בכיס, והם מהירים לשימוש. דוגמה לכך היא משאף MDI הסטנדרטית.
 • הגיל שלך. קשישים מסוימים למצוא את משאפי MDI קשה להשתמש.
 • התיאום שלך. התקנים מסוימים (בפרט תקן MDI) צריכים תיאום יותר מאחרים.
 • תופעות לוואי. חלק מן התרופה במשאף פוגע האחורי של הגרון. לפעמים זה יכול לגרום לבעיות כגון קיכלי בפה. זה נוטה להיות יותר בעיה עם מינונים גבוהים יותר של משאפי סטרואידים. פחות סמים פוגעים בגרון כאשר באמצעות מכשיר spacer. לכן, מכשיר spacer עשוי להיות מומלץ אם אתה מקבל בעיות בגרון, או זקוק מינון גבוה של סטרואידים בשאיפה.

לעתים קרובות הבחירה של משאף היא פשוט ההעדפה האישית שלך. רוב הרופאים ואחיות בפועל יש מגוון של מכשירים להפגין, ולתת לך לקבל תחושה לגבי אותם. אם אתה לא מרוצה עם אחד אתה משתמש אז סביר לנסות סוג אחר לאחר קבלת ייעוץ מ GP או נוהגים האחות שלך.

עזרה ומידע נוסף

קרן ריאות בריטית

מאמרים נבחרים

 • בבעיות זיקפה (ED) אומר שאתה לא יכול לקבל זקפה נאותה. ברוב המקרים הן בשל היצרות…
 • סרטן פות (סרטן של הפות) הוא סרטן נדיר. זה בדרך כלל משפיע על נשים מעל גיל 55,…
 • גרד vulvae (העקצוץ של הפות) היא תופעה שכיחה. ישנן סיבות רבות. הטיפול משתנה,…
 • ישנם שני סוגים עיקריים של ערמונית כרונית - ערמונית חיידקים כרונית (הנגרמת על ידי…