תסמונת מלורי-וייס

מלורי-וייס תסמונת היא השם שניתן דימום ותסמינים אחרים שנגרמו על ידי קרעתי את הציפוי הפנימי של החלק העליון של מערכת העיכול (מעי). זה בדרך כלל מאובחנת על ידי בעל גסטרוסקופיה (אנדוסקופיה). במקרים רבים, את הדימום הפסיק ידי גסטרוסקופיה הזמן מתרחש טיפול ספציפי אינו נחוץ. הדמעה בדרך כלל מרפא על ידי עצמו אחרי כמה ימים.

מלורי-וייס תסמונת היא השם שניתן דימום ותסמינים אחרים שנגרמו על ידי קרעתי את הציפוי הפנימי של החלק העליון של מערכת העיכול (מעי). במעיים העליונים מורכבים של הוושט (ושט), קיבה והתריסריון. הדמעה שמכונית דמעת מלורי-וייס.

הדמעה מתרחשת בדרך כלל באחד משני מקומות מסוימים במעיים העליונים:

  • צומת ושט הקיבה - החלק של המעי העליון שבו הוושט (ושט) מצטרף בבטן; או
  • בתוך בטנה של החלק העליון של הקיבה.

מלורי-וייס תסמונת תוארה לראשונה בשנת 1929 על ידי שני רופאים בשם מלורי וייס כאשר הבחנו בו בחולים עם ומקיאה חמורה והקאות לאחר הזלילה על אלכוהול.

מאמרים קשורים

הדמעה הרירית המעיים המתרחשים תסמונת מלורי-וייס יכולה להיגרם על ידי משהו שמוביל לעלייה פתאומית בלחץ בבטן או בחלק התחתון של הוושט (ושט). לדוגמא, אצל אנשים עם חוזרות ונשנות מגהק הקאות מכל סיבה שהיא. פחות נפוץ בשל מאמץ יתר או רמה, שיעול אלים או משהקת. לפעמים סיבה ברורה עבור מדמיע לא ניתן למצוא.

הבעיה נוטה להשפיע על אנשים בגילאי בשנות ה -40 וה -50 לחייהם, למרות שזה יכול להתרחש בכל גיל. היא שכיחה יותר אצל גברים מאשר נשים היא גם שכיחה יותר בקרב אנשים עם בקע סרעפתי. (א בקע סרעפתי היא המקום שבו חלק מהקיבה דוחף למעלה אל החזה התחתון דרך פגם הסרעפת -. שריר השטוח הגדול שמפריד ריאות מהבטן ראה עלון נפרד בשם "בקע סרעפתי 'לקבלת פרטים נוספים.)

חוזר הקאות ומקיאות אחרי שתייה מוגזמת, בשל בחילות בוקר קשות במהלך הריון, או בגלל בולימיה נרבוזה (פרקים של אכילה המוגזמת ואחריו הקאה עצמית מושרה) הם בין הגורמים השכיחים ביותר של תסמונת מלורי-וייס.

רוב האנשים עם תסמונת מלורי-וייס יקיאו סכום של דם אדום בהיר. זה יהיה לעיתים קרובות לקרות לאחר התקף של הקאה או הקאה רגילה. כמות הדימום (וכך דם הקיאה כתוצאה) משתנה מאדם לאדם. לרוב האנשים יש רק כמות קטנה של דימום אבל לפעמים דימום יכול להיות די קשה.

במקרים פחות שכיחים, שרפרפים (צואה) יכול להיות כהה שחור או לזפת צבע מאוד מסריח. זו נגרמת על ידי דם מן הדמעה בחלק העליון של המעי עובר אל החלק התחתון של המעי והחוצה עם השרפרפים. כמו הדם עובר דרך המעיים, זה מתעכל בחלקם הצבע משתנה מאדום בהיר עד שחור. אם דימום חמור מתרחש בחלק העליון של המעי, דם אדום בהיר יתקבל דרך (המעבר בחזרה) הרקטום. אין בכל עת על הדם להתעכל כך הצבע לא משנה.

יש אנשים עם כאב ניסיון תסמונת מלורי-וייס בחלק העליון של הבטן. הם גם עשויים להרגיש סחרחורת סחרחורת בגלל איבוד הדם. במקרים בהם הדימום הוא חמור יותר, אדם יכול להיות די ברע וקריסה.

הערה: יש הרבה דברים אחרים שיכולים לגרום לדימום מהחלק העליון של המעי. לדוגמא, כיב קיבה, דלקת קיבה (גסטריטיס) או דלקת של הוושט (ושט). מלורי-וייס התסמונת הוא הגורם בתוך כ -5 ב -100 מקרים עם דימום מהחלק העליון של המעי. אם אתם חווים כל התופעות הנ"ל, חשוב כי אתם מחפשים טיפול רפואי דחוף.

תסמונת מלורי-וייס. מהי תסמונת מלורי-וייס?
תסמונת מלורי-וייס. מהי תסמונת מלורי-וייס?

תסמונת מלורי-וייס מאובחנת בדרך כלל על ידי בעל גסטרוסקופיה (אנדוסקופיה).

גסטרוסקופיה הוא מבחן שבו מפעיל (רופא או אחות) נראה לתוך החלק העליון של המעי באמצעות אנדוסקופ. לכן, המבחן נקרא לפעמים אנדוסקופיה. אנדוסקופ הוא טלסקופ דק וגמיש. זה בערך כמו עבה כמו זרת. האנדוסקופ מועבר דרך הפה, אל הוושט ומשם לעבר הקיבה והתריסריון. הטיפ של האנדוסקופ מכיל אור ומצלמת וידאו זעירה כך שהמפעיל יכול לראות בתוך המעיים. האנדוסקופ גם יש ערוץ צד למטה אשר מכשירים שונים יכולים לעבור. אלה ניתן להשפיע על ידי המפעיל.

לפרטים נוספים ראה עלון נפרד בשם 'גסטרוסקופיה'.

גסטרוסקופיה מאפשרת למפעיל לזהות אם דמעה מלורי-וייס שוהה רירית המעי, כמו גם מיקומו. הם גם יוכלו לראות אם מדמיע עדיין מדמם.

הדבר הראשון רופאים ואחיות יעשו אם הם חושדים תסמונת מלורי-וייס הוא לוודא כי מצבו של האדם הוא יציב. אם הרבה דם אבד, נוזלים יכולים להינתן דרך וריד (לתוך הוורידים). לפעמים עירוי דם יכול להינתן. לחץ הדם וקצב הדופק יהיה פיקוח הדוק כל כך שהצוות הרפואי יכול לבדוק את התגובה לכל טיפול.

בדיקות דם בדרך כלל תבוצענה - למשל, כדי לבדוק אנמיה (כדי לבדוק כמה דם אבד בגלל הדימום) ולבדוק כי הדם מתקרש כרגיל. התרופה עשויה להיות נתון כדי לעזור עם סימפטומים של בחילות או הקאות.

לאחר שמצבו של האדם הוא יציב, הם בדרך כלל יישמרו חולים מופנים גסטרוסקופיה (כמתואר לעיל). לפעמים, אנשים צעירים שאינם מראים סימני דימום מתמשך ומצבם יציב לא יכול להיכנס לבית החולים והם עשויים להיות במעקב במסגרת אשפוז יום.

מה יקרה עכשיו יהיה תלוי אם הדמעה מלורי-וייס עדיין מדממת כאשר גסטרוסקופיה מתבצעת. הערה: במקרים רבים, את הדימום הפסיק עד גסטרוסקופיה מתרחש.

אם הקריעה-וייס מלורי עדיין מדממת

אם הקריעה היא עדיין מדממת, טיפול כדי לעצור את הדימום ניתן בדרך כלל במהלך גסטרוסקופיה. מספר הטיפולים השונים זמין. לדוגמה:

  • בדיקת דוד תתקבל במורד הערוץ לצד של האנדוסקופ ליישם מקור חום אל כלי דם הדימום, לעצור את הדימום.
  • אדרנלין (אפינפרין) ניתן להזריק סביב נקודת דימום. תרופה זו גורמת התכווצות (סגירה) של כלי הדם המדמם וכך יכול לעצור את הדימום בדרך זו. שוב, ערוץ הצד של האנדוסקופ משמש לכך.
  • הדמעה ניתן לתיקון, או סגור, באמצעות קטעי מתכת מיוחדים שהועברו דרך הערוץ בצד וכך דימום פסיק. תופעה זו ידועה בשם haemoclipping.
מה גורם תסמונת מלורי-וייס ומי מקבל את זה? מהם התסמינים של תסמונת מלורי-וייס?
מה גורם תסמונת מלורי-וייס ומי מקבל את זה? מהם התסמינים של תסמונת מלורי-וייס?

לפעמים שילוב של טיפולים משמש.

אם הטיפולים הנ"ל לא לעצור את הדימום, אז הליך המכונה אנגיוגרפיה עם embolisation ניתן להציע. צבע מיוחד מוזרק למחזור הדם וצילומי רנטגן נלקח. אלה צילומי רנטגן להראות את כלי הדם (אנגיוגרפיה בשם) ו, בדרך זו, רופאים יכולים לראות היכן הדימום הוא בא. חומר מוזרק מכן לתוך כלי דם דימום כך שהוא מחובר או סגור (embolisation שנקרא).

לעיתים רחוקות, יש צורך בניתוח כדי לטפל תסמונת מלורי-וייס אם טיפולים אחרים נכשלו כדי לעצור את הדימום. הדמעה היא תפורה עד (סגור) על ידי המנתח.

אם הקריעה-וייס מלורי פסיק דימום

אם הקריעה נמצאה הפסיקה דימום עד גסטרוסקופיה מתקיים, אז אין טיפול ספציפי עשוי להיות נחוץ. הדמעה צריכה לרפא על ידי עצמו. האדם אפשר לראות בבית חולים לתקופה של זמן, כך שהם יכולים להיות במעקב צמוד של רופאים ואחיות כדי להבטיח דימום כי לא ישן. תרופות לדיכוי חומצת הקיבה יכולה להינתן לעזור מדמיע לרפא.

התחזית (פרוגנוזה) היא בדרך כלל טובה מאוד. בשינה עד 9 מתוך 10 אנשים, הדימום מפסיק מעצמו ואין טיפול ספציפי נדרש. דמעות מלורי-וייס בדרך כלל לרפא במהירות (תוך מספר ימים).

זה אינו נפוץ עבור תסמונת מלורי-וייס לחזור. עם זאת, אם מישהו יש לו תסמונת מלורי-וייס בעבר, קיימת האפשרות של המצב החוזר. לדוגמה, לאחר הרמת משאות כבדים, שיעול אלים או הקאות מרובות מסיבה כלשהי.

מאמרים נבחרים