Rosacea

רוזצאה היא מחלת עור פוגעת חלקי הפנים. תסמינים עשויים לכלול שטיפת פן, פן אודם, כתמים, התעבות של העור, וכן בעיות עיניים כגון עיניים יבשות ועפעפיים כואבים. לא כל התסמינים מופיעים בכל המקרים. Rosacea משפיע על 1 ב 10 אנשים בבריטניה, בדרך כלל בגיל העמידה. במקרים רבים הם קלים. כתמים יכולים בדרך כלל להיות מסומנים עם טיפול אנטיביוטי. טיפולים אחרים יכולים לשמש תסמינים אחרים. סיבוך המשפיעה על הקרנית (החלק הקדמי של העין) הוא נדיר, אבל רציני. גש לרופא בדחיפות אם אתם מפתחים כאבי עיניים או בעיות ראייה.

רוזצאה היא מחלת עור פוגעת חלקי הפנים. זה נקרא לפעמים אקנה רוזצאה, כפי שהוא יכול להיראות דומה אקנה. עם זאת, הוא מצב שונה אקנה. סימפטומים של rosacea לכלול אחד או יותר מהפעולות הבאות:

 • שטיפה תכופה של הפנים, בדומה מסמיק. לעתים קרובות זהו הסימפטום הראשון עשוי להיות סימפטום בלבד במשך חודשים או שנים לפני כל דבר אחר מפתחת.
 • אדמומיות (אריתמה) של חלקי הפנים. זה יכול להיראות דומה כוויות שמש.
 • כתמים אדומים קטנים גבשושי (חטטים) וציסטות קטנות (pustules) על הפנים. הכתמים וציסטות להיראות דומים אקנה. אלה עשויים לבוא וללכת במקרים מסוימים, אך, אצל אחר, להישאר לטווח ארוך, אלא אם כן טופל.
 • Telangiectasia על הפנים. אלו הם כלי דם זעירים מתחת לעור, שבו אתה יכול לראות יכול להיות די בולט על הפנים.
 • תסמיני עין (המכונים גם רוזצאה עינית) להתרחש כמחצית ממקרים, אבל הם בדרך כלל קלים. הם יכולים לכלול:
  • תחושה של משהו בעיניים.
  • שריפה, עיניים צורבות או מגרד.
  • יובש.
  • רגישות לאור.
  • בעיות עפעפיים כמו ציסטות, styes או דלקת עפעפיים (blepharitis).
  דלקת וזיהום של הקרנית (חלק הקדמי של העין) הוא סיבוך נדיר אך רציני שיכול להשפיע על ראייה. גש לרופא בדחיפות אם אתם מפתחים כאבי עיניים או בעיות ראייה.
 • עיבוי של העור מתרחש במקרים מסוימים. הדוגמא הידועה ביותר של זה נקראת rhinophyma (בולבוסים, אף מהמורות). זהו נדירים.
Rosacea. כתמים אדומים קטנים גבשושי.
Rosacea. כתמים אדומים קטנים גבשושי.

הסימפטומים הם בדרך כלל רק על חלקים המרכזי של הפנים - על הלחיים, המצח, האף, סביב הפה והסנטר. עור על חלקים אחרים של הראש לפעמים מושפע. לעיתים נדירות, העור על הידיים או בחזרה מושפע. התמונה הראשונה מראה את הדפוס האופייני של אדמומיות rosacea. התמונה השניה מראה telangiectasia על האף והלחיים. תמונות שניהם של רוזצאה חמורה למדי. במקרים רבים זה הרבה יותר מתון מאשר כמוצג.

ניתן למצוא תמונות נוספות www.dermis.net/dermisroot/en/30526/diagnose.htm

Rosacea בדרך כלל אינו כואב או מגרד. עם זאת, במקרים מסוימים ייתכנו תחושה בוער על העור הפגוע. אתה בדרך כלל לא מרגיש חולה עם רוזצאה, סיבוכים רציניים אינם שכיחים. עם זאת, rosacea יכול להיות מכוער ומצער. אנשים עם רוזצאה מואשמים פעמים רבות נתקל בבעיה שתייה בגלל הפרצוף האדום שלהם.

התסמינים יכולים להשתנות ממקרה למקרה - למשל:

 • יש אנשים רק פעם לקבל אחד או שניים על הסימפטומים. אלה עשויים להיות רק מתונים ולא בעייתיים מדי. לדוגמא, יש אנשים שפשוט יש שטיפת פנים ו / או אדמומיות קלות של פן ולא לפתח תסמינים אחרים.
 • יש אנשים עלולים לפתח תסמינים כמה, אבל סימפטום אחד עלול להשתלט.
 • כתמים הם מאפיין בולט בחלק מהמקרים, אך לא בכל.
 • Rhinophyma הוא נדיר, אך עלול להתרחש גם ללא כל סימפטומים אחרים.
 • תסמיני עין להתרחש אצל אנשים מסוימים לפני כל סימפטומי עור לפתח.

בקיצור, את הפיתוח ואת חומרת הסימפטומים יכולים להשתנות במידה רבה.

כ -1 מכל 10 אנשים בבריטניה נחשבים לפתח rosacea. זה הרבה אנשים, אבל במקרים רבים הם קלים. הסימפטומים יכולים להופיע הראשון בשנות ה -20 המוקדמות שלך, אבל הגיל הרגיל כי התסמינים מופיעים הוא בשנות ה -30 ה -50 שלך. לעיתים נדירות, rosacea יכול להשפיע על ילדים. נשים מושפעות יותר נפוצות מאשר גברים. עם זאת, rosacea הוא בדרך כלל פחות חמור אצל נשים מאשר אצל גברים. Rosacea שכיחה יותר בקרב בהירי עור מאשר אנשים בעלי גוון עור כהה.

הגורם המדויק אינו ידוע. מספר גורמים עשויים להיות מעורבים. עם זאת, אף אחד מגורמים אלה בהחלט הוכח להיות הגורם. לדוגמה:

 • כלי דם זעירים מתחת לעור המושפע עשויים להיות נורמלים או דולפים.
 • נזקי השמש.
 • Folliculorum Demodex זעיר בשם קרדית עשוי להיות מעורב. הוא חי בצורה בלתי מזיק על העור של אנשים רבים, אך כבר נמצא במספרים גבוהים יותר באלו עם rosacea.
 • תגובות חיסוניות חריגות בעור, אשר להוביל לדלקת.
 • גנטיקה עשויה גם להיות מעורבת כמו rosacea יכול להפעיל בחלק מהמשפחות.
מהו rosacea ומה הם הסימפטומים? התעבות של העור.
מהו rosacea ומה הם הסימפטומים? התעבות של העור.

שימוש ארוך טווח של קרמים סטרואידים על הפנים יכול לגרום מצב זהה rosacea. זה היה אמור להיות די נפוץ. עם זאת, הסכנה של שימוש יתר משחות סטרואידים כיום ידועה היטב, וזה עכשיו בעיה נדירה.

Rosacea בדרך כלל מאובחן על ידי התסמינים הטיפוסיים שלך ואת המראה הטיפוסי שלה על הפנים שלך. אין חקירות פרטניות כי יש צורך לאשר את האבחנה. עם זאת, לפעמים הרופא עשוי לבצע בדיקה כגון בדיקת דם כדי לעזור לכלול בעיות נוספות שעלולות לגרום לאדמומיות של העור, כגון זאבת אדמנתית מערכתית (עלון נפרד נותן פרטים נוספים על מצב זה).

אין תרופה קבועה עבור rosacea. אין שום דבר שאתה יכול לעשות כדי למנוע rosacea מן ההתחלה. עם זאת, טיפולים יכולים להקל על הסימפטומים. הטיפולים בשימוש עשויים להשתנות, תלוי מה לפתח סימפטומים. הטיפול עשוי צריך להיות מותאם לאורך זמן תלוי תגובתך טיפולים, ואם אתה מפתח תופעות לוואי שונות.

אמצעים כלליים

הימנע חזק אור שמש על הפנים. אור שמש הוא חשב לעשות סימפטומים גרועים. השתמש קרם מסנן קרינה על הפנים, עם מקדם הגנה גבוה (30 ומעלה ועם אור אולטרה סגול A (UVA) ו אולטרה סגול B (UVB הגנה)). קשה לומר מה הוא אור השמש חזקה. לכן, רופאים רבים מייעצים כי החלת מסנן קרינה כל יום לפני שאתה הולך החוצה, מה רמת השמש. כובע רחב שוליים גם יעזור להגן על הפנים שלך מפני השמש.

אם יש לך עור יבש, אתה יכול לנסות קרם לחות היפואלרגני, ללא מבושם שאינו שומני. כמו כן, כדאי להימנע בדרך כלל באמצעות כל משחות סטרואידים (אלא אם כן מומלץ על ידי רופא המשפחה שלך) או קרמים שוחקים אחרים על פניך. גברים גם עשויים למצוא כי באמצעות סכין גילוח חשמלי ולא גילוח בסכין עזר הסימפטומים שלהם.

טיפול שטיפת פן

אין תרופה שיכולה למנוע או להפסיק הסמקה. עם זאת, כמה אנשים מוצאים כי דברים מסוימים להחמיר את שטיפת עור הדק או להפוך את השטיפה גרועה. הדברים הנפוצים ביותר דיווחו כי עלול לעורר את העור כדי לשטוף הם: טמפרטורה קיצונית (בפרט, חום גבוה), משקאות אלכוהוליים, פעילות גופנית מאומצת, מצבי לחץ, אור שמש, מזון חריף, שתייה חמה. אם כל אלה נראים לעורר התקפי הסמקה, או להפוך את השטיפה גרועה, אז להימנע מהם הגיוני.

תרופות מסוימות המשמשות תנאים אחרים עלולות לעורר גם שטיפה - למשל, חוסמי תעלות סידן. אם אתם חושדים כי רפואה הוא עושה את השטיפה גרועה, ואז לדון על כך עם הרופא שלך. רפואה אלטרנטיבית עשויה להיות זמינה.

טיפול פנים אודם (אריתמה) ו telangiectasia (כלי דם זעירים)

איך רוזציאה מאובחנת? מה הם הטיפולים הנפוצים עבור rosacea?
איך רוזציאה מאובחנת? מה הם הטיפולים הנפוצים עבור rosacea?

מעט מאוד עדויות מראות כי יש תרופות השפעה כלשהי על ניקוי אריתמה או telangiectasia. עם זאת, טיפול כתמים (המפורטים להלן) עשוי להיות מומלץ כדי למנוע כתמים מלפתח אם יש לך אודם מתמיד.

כמו כן, אנשים עם אודם לעתים קרובות יש עור רגיש אשר יכול להפוך אריתמה גרוע. לכן, עדיף להימנע משימוש כל דבר שעלול לרגישות בעור. לדוגמא, ניקוי המכיל אצטון או אלכוהול, הכנות שוחקות או פילינג, על בסיס שמן או עמיד למי איפור, sunblocks המבושם, או אלה המכילים דוחי חרקים.

קרמי הסוואה יכולים לעזור לכסות ולהסתיר אריתמה telangiectasia. (הצלב האדום הבריטי מספק מרפאות הסוואה קוסמטיות ללא תשלום - ראה כתובת למטה).

אפשרות נוספת אשר הופכת לפופולרית יותר אור או טיפול בלייזר. בקצרה, לייזר או אור בהיר מאוד של אורכי גל מסוימים יכול להרוס כלי דם זעירים מתחת לעור אבל מבלי לפגוע ברקמה הסמוכה. זה יכול להסיר telangiectasia ולשפר אריתמה. רופא מומחה או העור שלך ייעץ אם זו אופציה בשבילך.

טיפול כתמים וציסטות (חטטים ופוסטולות)

מסוימת אנטיביוטיקה היא הטיפול הרגיל. הם בדרך כלל עובד היטב, אבל זה לא ברור מדוע הם עובדים, שכן אין חיידק מוכח (ניבט) שגורם rosacea. כמה אנטיביוטיקה להפחית את הדלקת בעור וכן חיידקים הרג וזו יכולה להיות ומדוע הם עובדים עבור rosacea. אנטיביוטיקה אקטואלית (לשפשף-on) בשם metronidazole היא הטיפול הנפוץ אם יש לך רק כמה כתמים קטנים. אם יש לך כתמים רבים או ציסטות אז טבליות אנטיביוטיקה כגון טטרציקלין או אריתרומיצין ניתן להשתמש.

שיפור מסוים עלול להתרחש לאחר 2-3 שבועות של טיפול. עם זאת, זה בדרך כלל לוקח קורס 6 ל- 12 שבועות של אנטיביוטיקה כדי לנקות כתמים וציסטות. אחת הסיבות מדוע הטיפול האנטיביוטי נכשל היא שאנשים מסוימים לוותר על הטיפול לאחר מספר שבועות מבלי להשלים את הקורס המלא.

כאשר במהלך טיפול אנטיביוטי הוא סיים, כתמים או ציסטות לחזור נפוץ בשלב כלשהו. לכן, קורסים חוזרים ונשנים של טיפול עשויים להיות נחוצים מעת לעת. כחלופה, פעם כתם ניקו, כמה אנשים לקחת מנת תחזוקה שוטפת של אנטיביוטיקה או להשתמש אנטיביוטית מקומית (באופן קבוע או זמני) לטווח ארוך כדי למנוע כתמים וציסטות מלשוב.

חומצה אזלאית עכשווית מהווה חלופת טיפול אנטיביוטי מקומי לטיפול כתם קלה עד מתון. עם זאת, כמה אנשים מוצאים שזה יכול לגרום תופעות לוואי כגון צריבה, עקצוץ, גירוד, דרוג, ועור יבש.

אם אינך מגיב לכל הטיפולים האלה, טיפולים אחרים לפעמים נשפטים בבתי מרפאות מומחים.

טיפול בעיות עיניים

תסמיני העין, אם הם מתרחשים, בדרך כלל מתונות ולא ייתכן שיהיה צורך בכל טיפול.

 • אם יובש בעיניים הוא בעיה אז שימוש קבוע של דמעות מלאכותיות יעזור. ראה עלון נפרד בשם עיניים יבשות לפרטים.
 • אם דלקת עפעפיים (blepharitis) היא בעיה אז היגיינה עפעף קבוע יסייע. זה מתואר בפירוט עלון נפרד שנקרא blepharitis.
 • אם תסמיני העין להיות בעייתי, קורס של טבליות אנטיביוטיקה (כמתואר לעיל) בדרך כלל יהיה ליישב את הסימפטומים.
 • אם בעיה חמורה בעיניים יותר מתרחשת אז תצטרך להיות מכונה מומחה עיניים לטיפול. לדוגמא, טיפות סטרואידים עשויים להיות מומלצות על ידי רופא מומחה לטיפול במצבי דלקת של הקרנית (סיבוך נדיר של rosacea).

טיפול rhinophyma

Rhinophyma (אף מהמורות מכוערת) הוא תסמין נדיר של rosacea. אם היא מתרחשת, טיפול כירורגי או לייזר בדרך כלל עובד היטב כדי לקצץ בחזרה את העור מעובה.

שינוי פנים

המרכז סקוויר, 33-37 סטריט University בלונדון, WC1E 6JN
טלפון: 0300 0120 276 (עור הסוואת שירות) אינטרנט: www.changingfaces.org.uk
בבריטניה מבוססת צדק מתן תמיכה ומידע לאנשים עם disfigurements על הפנים, ידות או גוף, ולבני משפחותיהם. (שירות הסוואת עור הצלב האדום התמזג עם הארגון הזה.)

מאמרים נבחרים