דלקת בדרכי נשימה עליונה

רוב דלקות בדרכי הנשימה העליונות נגרמות על ידי זיהומים נגיפיים, ובדרך כלל בקרוב ללכת. עלון זה נותן כמה טיפים על מה לעשות, ומה תסמינים כדי להשגיח על מה שעשוי להעיד על מחלה קשה יותר.

זיהומים של הגרון (גרון), או את דרכי הנשימה הראשיות (קנה נשימה), או דרך הנשימה הולכות לריאות (הסמפונות) הם נפוצים. זיהומים אלה נקראים לעתים דלקת גרון, דלקת קנה נשימה, או ברונכיטיס. רופאים בדרך כלל פשוט להשתמש זיהום בדרכי הנשימה העליונות טווח (URTI) לכלול, או כל, של זיהומים אלה. רוב URTIs הן בשל זיהום ויראלי.

דלקת בדרכי נשימה עליונה. קח אקמול, איבופרופן, או אספירין.
דלקת בדרכי נשימה עליונה. קח אקמול, איבופרופן, או אספירין.

התרשים לעיל מציג את האתרים של מגוון רחב של זיהומים בדרכי הנשימה. עלון זה רק עוסק URTIs. ראה עלונים נפרדים על זיהומים אחרים של דרך הנשימה ומבנים הקשורים, שנקראו 'bronchiolitis', 'ריאות', 'שקדים', 'כאב גרון "," סינוסיטיס - Acute', ו 'אדר'.

מאמרים קשורים

שיעול הוא בדרך כלל הסימפטום העיקרי. תסמינים אחרים כוללים חום, כאבי ראש, כאבים ומכאובים. תסמיני הצטננות עלולים להתרחש אם הזיהום משפיע גם על האף. סימנים יופיעו בדרך כלל לשיא לאחר 2-3 ימים, ולאחר מכן בהדרגה ברורה. עם זאת, השיעול עלול להימשך לאחר הזיהום נעלם. הסיבה לכך היא דלקת של דרכי הנשימה, הנגרמת על ידי זיהום, יכול לקחת זמן להתיישב. זה עלול לקחת 2-3 שבועות, לאחר שסימפטומים אחרים נעלמו, עבור שיעול כדי לנקות לחלוטין.

מטרה עיקרית של טיפול היא להקל על תסמינים תוך המערכת החיסונית שלך מנקה את הזיהום. הטיפולים השימושיים ביותר הם:

 • קח אקמול, איבופרופן, או אספירין להורדת חום (חום גבוה), וכדי להקל על כאבים, כאבים וכאבי ראש. (ילדים מתחת לגיל 16 לא צריך להשתמש באספירין.)
 • יש המון לשתות אם יש לך חום, על מנת למנוע התייבשות קלה.
 • אם אתה מעשן, אתה צריך לנסות להפסיק לתמיד. URTIs ומחלות ריאה חמורות שכיחות יותר אצל מעשנים.

מה לגבי תרופות קרות שיעול?

מהו זיהום בדרך נשימה עליון בדרכים? מהם התסמינים של דלקת בדרכי נשימה עליונה?
מהו זיהום בדרך נשימה עליון בדרכים? מהם התסמינים של דלקת בדרכי נשימה עליונה?

אתה יכול לקנות תרופות נגד שיעול קר ורבים אחרים בבתי המרקחת. יש מעט עדויות של כל השפעה על הזיהום, אך הם עשויים להיות שימושיים עבור סימפטומים מסוימים. לדוגמה, תרסיס האף נגד גודש עשוי לעזור כדי לנקות את האף חסום.

אך יש לזכור, קר תרופות נגד שיעול בדרך כלל מכילות מספר מרכיבים. חלקם עשויים לגרום לך מנומנם. זה עשוי להיות מוזמן לפני השינה אם יש לך קושי להירדם עם URTI. עם זאת, לא נוהגים אם אתה מנומנם. מסוימים מכילים אקמול, כך להיזהר שלא לקחת יותר הכמות הבטוחה הגדולה ביותר של אקמול אם אתה כבר לוקח טבליות אקמול.

בחודש מרץ 2009 הצהרה חשובה שהוציאה תרופות בריאות מוצרים תקינות הסוכנות (MHRA) האומר:

"העצה החדשה היא כי הורים ומטפלים צריכים להפסיק להשתמש Over-the-counter שיעול (OTC) וכן תרופות להצטננות בילדים מתחת 6. אין ראיות כי הם עובדים יכולים לגרום לתופעות לוואי, כגון תגובות אלרגיות, השפעות על שינה או הזיות.

ל -6 עד 12 ילדים בגילים תרופות אלו תמשכנה להיות זמינים אך תימכרנה רק בבתי מרקחת, עם ייעוץ ברור שעל האריזה מן הרוקח. הסיבה לכך היא כי הסיכונים של תופעות לוואי מצטמצם בילדים גדולים יותר כי הם שוקלים יותר, לקבל הצטננות פחות ויכולים לומר אם התרופה עושה טובה לאף אחד. מחקר נוסף שנעשה על ידי התעשייה על כמה טוב תרופות אלה משפיעים על ילדים בגילאי 6-12 שנים. "

הערה: אקמול ואיבופרופן אינם מסווגים כחומר שיעול ותרופות קרות ועדיין יכולים להינתן לילדים.

מה לגבי אנטיביוטיקה?

אנטיביוטיקה בדרך כלל לא מומלץ אם אתה בדרך כלל במצב בריאותי טוב. המערכת החיסונית שלך יכול בדרך כלל לנקות את הזיהום. אנטיביוטיקה לא להרוג וירוסים. גם אם חיידק הוא הגורם, אנטיביוטיקה בדרך כלל לעשות מעט כדי להאיץ התאוששות מתוך URTI. אנטיביוטיקה עלולה אפילו לגרום לתסמינים גרועים כמו כמה אנשים לפתח תופעות לוואי כגון שלשול, בחילה ופריחה. אנטיביוטיקה שתיקבע אם להיות יותר חולה, או אם כבר יש לך מחלת ריאות מתמשכת (כרונית). הם יכולים גם להיות prescribed אם סיבוך מפתחת, כגון דלקת ריאות - אבל זה לא סביר להתרחש אם אתה בריא.

רוב URTIs לא לגרום לסיבוכים. URTI עלולים לעורר שיעול, צפצופים וקוצר נשימה אצל אנשים עם אסטמה או מחלות ריאה אחרות. לפעמים הזיהום נוסע אל רקמת הריאה, הסינוסים, או האוזניים. זיהום יכול לשגשג ריר אז כמה אנשים לפתח זיהום חיידקים משני של רקמת הריאה (דלקת ריאות), אוזניים או הסינוסים. לכן, להתייעץ עם רופא אם התסמינים אינם מתחילים להקל תוך מספר ימים, או אם אתם חושדים כי סיבוך מפתחת. בפרט, סימפטומים כדי להשגיח על זה כנראה אומר יותר מסתם URTI כוללים:

 • אם חום, צפצופים או כאבי הראש יחמירו או חמור.
 • אם אתה מפתח: נשימה מהירה, קוצר נשימה, או כאבים בחזה.
 • אם אתה להשתעל דם או אם הליחה שלך (ליחה) הופך כהה או חלודה צבעונית.
 • אם אתה הופך מנומנם או מבולבל.
 • אם שיעול נמשך זמן רב יותר מאשר 3-4 שבועות.
 • אם יש לך התקפים פעמיים של URTI.
 • אם כל תופעה אחרת מפתחת שאתה חושש לגביו.

המניעה היא קשה. וירוסים רבים יכולים לגרום URTI. כמו כן, רבי וירוסים שגורמים URTIs נמצאים באוויר שבו אתה לא יכול להימנע. עם זאת, להלן הצעות שעשויות למזער את הסיכון לתפוס URTI או של עובר אחד על אם יש לך אחד:

 • אם יש לך URTI לא להתקרב יותר מדי לאחרים. לדוגמא, נשיקות, חיבוקים, וכו '
 • אם יש לך URTI, לשטוף את הידיים לעיתים קרובות עם סבון ומים. וירוסים רבים מועברים באמצעות מגע, במיוחד מהידיים כי הם מזוהמים בווירוס.
 • הימנע שיתוף מגבות, מטליות רחצה, וכו 'אם יש לך URTI, או עם כל מי שיש לו URTI.
 • עבור ילדים, להרתיע את השיתוף של צעצועים השייכים ילד עם URTI. אם לילדכם יש URTI, לשקול שטיפת צעצועים במי סבון לאחר השימוש.

בעיקרון - זה שכל ישר והיגיינה הטוב שעשויות למנוע ההוראות בדבר מסייר כמה וירוסים שגורמים URTIs.

פעילות גופנית יכולה לעזור גם

מחקר מחקר מעניין (מצוטט להלן) הגיע למסקנה כי אנשים שמבצעים פעילות גופנית באופן קבוע נוטים פחות לקבל URTIs. המחקר של 1,002 אנשים מצא כי במהלך תקופת מחקר החורף 12 שבועות, אלו שהתעמלו על חמישה ימים או יותר בשבוע היה סיכוי מופחת במידה ניכרת לפתח URTI בהשוואה לאלו שעשו תרגיל קטן. כמו כן, אם מישהו שהתעמל על בסיס קבוע פתח URTI, יש סיכוי טוב כי סימפטומים יהיו פחות חמורים מאשר מישהו עם URTI שעשה תרגיל קטן. תאוריה אחת למה זה יכול להיות כל כך היא כי פעילות גופנית עשויה לספק דחיפה למערכת החיסונית אשר עשוי לסייע לנו להילחם בזיהומים כמו URTIs.

מאמרים נבחרים