בריחת שתן

בריחת שתן היא בעיה נפוצה, שהשפיעה על נשים יותר נפוצה מאשר גברים. דליפת שתן במאמץ באי-התאפקות הדחף הם הסוגים הנפוצים ביותר של בריחת שתן. אנשים רבים נבוכים הבעיה אבל, חשוב, בריחה היא לעתים קרובות ניתן לריפוי כל אתה צריך לראות רופא המשפחה שלך לעזרה.

מאמרים קשורים

בריחת שתן. Urge incontinence (שלפוחית ​​בלתי יציבה או פעילות יתר).
בריחת שתן. Urge incontinence (שלפוחית ​​בלתי יציבה או פעילות יתר).

עלון זה מספק סקירה כללית של בריחת שתן. זה עשוי לעזור לך להבין את שלפוחית ​​השתן, ולמה בריחה מתרחשת. ישנם עלונים אחרים בסדרה זו המספקים פרטים נוספים על שלוש סיבות שכיחות של בריחה: בריחת שתן, מפצירים בריחת שתן, הרטבה (הרטבה).

אם יש לך בריחת שתן זה אומר שאתה שתן כשאתה לא התכוונת (דליפה לא רצונית של שתן). זה יכול לנוע בין טפטוף קטן פה ושם, כדי שיטפונות גדולים של שתן. בסוגרים עלולים לגרום לך מצוקה כמו גם להיות בעיה היגיינה.

הכליות לייצר שתן ברציפות. זרזיף השתן עובר כל הזמן אל שלפוחית ​​השתן לאורך השופכנים (הצינורות מהכליות אל שלפוחית ​​השתן). אתה גורם כמויות שונות של שתן תלוי כמה אתה שותה, אוכל וזיעה.

שלפוחית ​​השתן עשויה שרירים מאחסנים בשתן. זה מרחיב כמו בלון כפי שהוא מתמלא בשתן. שקע עבור שתן (השופכה) הוא בדרך כלל כל הזמן סגור. הדבר זה מקבל חיזוק השרירים מתחת לשלפוחית ​​השתן מקיפה ותמיכת השופכה (שרירי רצפת האגן).

כאשר נפח מסוים של שתן הוא בשלפוחית, ידוע לך כי שלפוחית ​​השתן הוא מקבל מלא. כשאתה הולך לשירותים לתת שתן, חוזי שריר שלפוחית ​​שתן (לחיצות), ואת השופכה שרירי רצפת אגן להירגע לאפשר בשתן לזרום החוצה.

מסרים עצביים מורכבים נשלחים בין המוח, שלפוחית ​​השתן, ואת שרירי רצפת האגן. אלה מתארות כיצד מלאי שלפוחית ​​השתן שלך היא, ולספר בשרירים הנכונים להתכווץ או להירגע בזמן הנכון.

מהי בריחת שתן? שליטה עקב דחיפות אידיופטית.
מהי בריחת שתן? שליטה עקב דחיפות אידיופטית.

בריחת שתן נפוצה, במיוחד אצל נשים. זה יכול להתרחש בכל גיל, אך סביר יותר לפתח ככל שמתבגרים. ההערכה היא כי כשלושה מיליון אנשים בבריטניה מרטיבים בקביעות. בסך הכל מדובר על 4 ב 100 מבוגרים. עם זאת, רבים ככל 1 ב 5 נשים מעל גיל 40 יש מידה מסוימת של אי נקיטת שתן.

סביר להניח כי המספר האמיתי של אנשים המושפעים הוא הרבה יותר גבוה. אנשים רבים אינם לומר לרופא שלהם על הבריחה שלהם, בשל מבוכה. יש אנשים חושבים בטעות הבריחה כי היא חלק נורמלי של הזדקנות או שזה לא יכול להיות מטופלים. זה מצער כמו במקרים רבים ניתן לטפל בהצלחה או שיפור משמעותי.

ישנם מספר סוגים שונים של בריחת שתן:

 • דליפת שתן במאמץ הוא הסוג הנפוץ ביותר. היא מתרחשת כאשר הלחץ בשלפוחית ​​הופך גדול מדי עבור לשקע השלפוחית ​​לעמוד. הדבר נגרם בדרך כלל על ידי שרירי רצפת אגן חלשים. שתן נוטה לדלוף ביותר כאשר את משתעלת, צוחקת, מתעטשת או בעת פעילות גופנית (כגון כשאתה קופץ או ריצה). במצבים אלה קיים לחץ נוסף פתאומי (סטרס) בתוך הבטן ועל שלפוחית ​​השתן. כמויות קטנות של שתן לדלוף לעתים קרובות. לפעמים הרבה כמויות גדולות של שתן מועברות בטעות. שרירי רצפת האגן נחלשים לעתים קרובות על ידי הלידה. דליפה שתן במאמץ הוא נפוץ אצל נשים שעברו כמה ילדים, אצל אנשים שמנים עם גיל גובר. דליפת שתן במאמץ יכול להתרחש אצל גברים שעברו טיפולים מסוימים בסרטן הערמונית. זה כולל הסרה כירורגית של הערמונית (כריתת ערמונית), והקרנות.
 • שליטה עקב דחיפות (שלפוחית בלתי יציבה או פעילות יתר) היא הסיבה השנייה בשכיחותה. זה כאשר אתה מקבל דחף עז לתת שתן. לפעמים דליפות שתן לפני שיש לך זמן להגיע לשירותים. חוזי שריר השלפוחית ​​מוקדם מדי ואת השליטה הנורמלית מצטמצמים. ברוב המקרים, הגורם שליט עקב דחיפות אינו ידוע. זה נקרא שליטה עקב דחיפות אידיופטית. נראה כי שריר השלפוחית ​​נותן מסרים הלא נכונים למוח, ואת שלפוחית ​​השתן עלולה להרגיש מלאה יותר ממה שהיא באמת. לפעמים קוראים בריחה יכולה להתרחש בגלל בעיות עם מערכת העצבים (המוח, חוט שדרה ועצבים אחרים בגוף). מחלות או מחלות המשפיעות על מערכת העצבים נקראות הפרעות נוירולוגיות. יש אנשים עם הפרעות נוירולוגיות מסוימות עלולים להיתקל מפצירים בריחה. דוגמאות לכך הן מחלת פרקינסון, טרשת נפוצה (MS), פגיעה בחוט השדרה לאחר שבץ.
 • בריחה מעורבת. יש אנשים שיש להם שילוב של מתח שליטה עקב דחיפות.

רוב המקרים של בריחת שתן הם בשל הסיבות לעיל. גורמים אחרים הם פחות נפוצים. הם כוללים:

 • בריחת גדש את המקום. זה כאשר יש חסימת היצוא של שתן. החסימה מונעת ריקון הנורמלי של שלפוחית ​​השתן. שלולית שתן נשאר כל הזמן בשלפוחית ​​שאי אפשר לרוקן כראוי. זה נקרא אצירת שתן כרונית. כתוצאה מכך, לחץ מצטבר מאחורי החסימה. מנגנון ריקון השלפוחית ​​נורמלי הופך פגום ושתן עלול לדלוף בעבר החסימה מעת לעת. הטיפול תלוי הגורם. בלוטת ערמונית מוגדלת אצל גברים היא גורמת שכיחה של בריחת הצפה ועשויה להיות מטופלים על ידי סרה כירורגית של הערמונית (כריתת הערמונית) או תרופות שניתן להשתמש בם כדי לכווץ את בלוטת הערמונית.
 • הרטבת הלילה (הרטבה לילית) מתרחשת אצל ילדים רבים, אבל כמה מבוגרים מושפעים.
 • בריחה פונקציונלית היא השם שניתן בריחה שנותן שבו אין שום דבר ברור לא בסדר עם מערכת עצבי שליטה על שלפוחית השתן או בדרכי השתן התחתונות (שלפוחית שתן / שופכה) עצם. דוגמה לכך תהיה בריחה בגלל שאתה לא הצלחת להגיע לשירותים, בשל ניידות עניה.
 • סוגים אחרים של בריחה להתקיים. הם כוללים בריחת שתן כאשר קיים פגם מולד (מום מולד) בדרכי השתן; בעיות שעלולות להתרחש לאחר פציעה, תאונה או במהלך פעולות

בריחת שתן לעתים קרובות ניתן לשפר, וניתן להירפא ממנה במקרים רבים. בריחת שתן מטופל באופן שונה בהתאם לסוג וסיבה.

הערכה

חשוב לדעת איזה סוג של בריחה יש לך. ספר לרופא שלך אם אתה לדלוף שתן על בסיס קבוע. הוא או היא תוכל להעריך את הסימפטומים שלך, לבדוק אותך, ועשוי לעשות כמה בדיקות פשוטות כדי לנסות להבהיר את הסיבה. ייתכן גם שתתבקש לנהל יומן במשך שלושה ימים לפחות על מנת להעריך באיזו תדירות אתה ללכת לשירותים, כמה שתן תעברו בכל פעם, וכמה פעמים אתה לדלוף שתן. לפעמים הפניה למומחה יש צורך להבהיר את הסוג של דליפת שתן. הסוג של בדיקות כי ניתן לעשות זאת על ידי רופא המשפחה או רופא המומחה כדי להבהיר את הסיבה כולל:

 • בדיקת שתן. זהו מבחן מדיד פשוט כדי לבדוק אם זיהום, גלוקוז (סוכר), דם או חלבון בשתן. דלקת בדרכי השתן (UTI) יכול לגרום בריחת שתן, במיוחד אצל אנשים מבוגרים. סוכרת גורמת סוכר בשתן ועלול לגרום צימאון מוגבר ואת רצון מוגבר להשתין. סוכרת גם מעמיד אותך בסיכון גבוה יותר של זיהומים בדרכי השתן. מחלות של הכליות עלולות לגרום דם או חלבון בשתן. דם גלוי בשתן יכול להיות סימן של בעיות בשלפוחית ​​השתן רציני או דלקת בדרכי השתן.
 • שתן שיורית. בדיקה זו מגלה אם בכלל שתן נשאר בשלפוחית ​​השתן שלך, וכמה שתן שנשאר, אחרי שתעברו לשירותים. כמות שתן בדרך כלל נמדד באמצעות בדיקת אולטרסאונד אשר יכול להסתכל שלפוחית ​​השתן שלך למדוד את כמות השתן בו. לפעמים, שיטה אחרת משמשת: רופא או אחות עשוי לעבור קטטר דק (צינור רך דק) לתוך שלפוחית ​​השתן דרך השופכה. שתן אז מנקז החוצה כדי להימדד.
 • בנרתיק ובדיקה אנאלית. רופא או אחות יחדיר אצבע הנתונה בכפפה לתוך (מעבר אחורה) מהנרתיק ומפי הטבעת. זה יכול להעריך את עוצמתו ואת הטון של שרירי רצפת האגן. אצל גברים, בדיקה רקטלית יכול גם להעריך את גודל בלוטת הערמונית. עבור נשים, רופא או אחות יכולים גם לחפש סימנים של צניחת איברים באגן במהלך בדיקה גניקולוגית. הם עשויים להשתמש מכשיר הנקרא ספקולום כדי לעזור להם עם זה. ראה עלון נפרד שנקרא צניחת מין ושתן לקבלת מידע נוסף.
 • Urodynamics. אלו הן בדיקות של זרימת שתן אשר נעשות לפעמים ביחידת החולים אם הגורם לבעיה אינה ברור. Urodynamics עשויה גם להתבצע בהם ניתוח נחשב לטפל בבעיה (ראה להלן).

יחס

הטיפול תלוי בסוג של דליפת שתן. ראה עלונים נפרדים בשם "בריחת שתן", "דחף בסוגרים 'ו' הרטבת לילה (הרטבה לילית) 'לקבלת מידע מפורט יותר.

לדוגמא: תרגילי רצפת אגן יכולים לרפא או לשפר את בריחת שתן; אימון שלפוחית ​​עשוי לעזור מפציר בריחה; מערכת אזעקה יכולה לרפא הרטבה; תרופות משמשות לעתים לעזור דחף לעצור בריחת שתן, וגם להפסיק הרטבה. סוגים אחרים של בריחה נפוצים פחות וטיפולים להשתנות, בהתאם לגורם.

שינויים בסגנון חיים יכולים גם באופן משמעותי לעזור כמה סוגים של דליפת שתן. אלו יכולים לכלול:

 • שינוי כמה אתה שותה. אם שותים כמויות גדולות, המסקנה היא כי אתה תעבור שתן יותר. אם אתם סובלים עם בריחת שתן, אתה לא צריך להגביל את צריכת הנוזלים שלך יותר מדי, כפי שאתה להסתכן התייבשות. נוזלי הגבלה יכולים גם לגרות את שלפוחית ​​השתן וכך להפוך מפציר בריחה גרועה. עם זאת, אם אתם שותים יתר על מידה, מתינות עשויה לשפר את הסימפטומים שלך. 6-8 כוסות מים ליום מומלצים על ידי שירותי הבריאות, אך אין ראיות מדעיות עלינו שותים כל כך הרבה. במונחים מעשיים, עדיף לשתות כאשר אנחנו צריכים, כדי להרוות את צמאוננו. זכור כי כחמישית מכלל המים שאנו צורכים מידי יום מסתתר במזון כי משקאות אחרים המכילים מים.
 • שינוי למה שאתם שותים. משקאות המכילים קפאין (למשל, תה, קפה, שוקו חם קולה) לעשות הפציר בריחה גרועה. הסיבה לכך היא כי קפאין הוא חומר משתן טבעי. תרופות משתנות הן כימיקלים שגורמים לך צריך לתת שתן. אם אתה שותה הרבה נוזלים המכיל קפאין אז לשקול ברצינות מעבר לחלופות נטולות קפאין.
 • שינוי כאשר אתה שותה. אתה צריך לנסות לשמור על חיים נורמליים ככל האפשר בכל הנוגע לשתייה וביקור בשירותים. עם זאת, שותה עד שעה מאוחרת בלילה יכול להיות בשנתך מופר על ידי הרצון לקום וללכת לשירותים.
 • הרזיה. הוכח כי לאבד כמות צנועה של משקל יכול לשפר בריחה שנותנת אצל נשים הסובלות מעודף משקל והשמנה. אפילו רק ירידה במשקל 5-10% יכול לעזור סימפטומים. אם אתם סובלים מעודף משקל, שאינם שולטים בצרכיהם אז אתה צריך קודם כל לנסות לרדת במשקל בשילוב עם טיפולים אחרים.
 • רגל שרותים. זה גם מטופל באופן שוטף באימוני שלפוחית ​​אבל באופן כללי עדיף ללכת לשירותים רק כאשר יש צורך בכך, ולא "רק במקרה". תלוי כמה (ולמה) אתה שותה, ואת הדרגה של אימו (כמה אתה מזיע), זה נורמלי לתת שתן כל 3-4 שעות בממוצע.
 • הימנעות מעצירות. נסו לשמור על תזונה בריאה ומאוזנת המכיל שפע של פירות, ירקות וסיבים מסיסים. כרוניות קשות עצירות (לטווח ארוך) יכולות לעצור את שלפוחית ​​השתן ריקון כראוי ולגרום בריחת הצפת שתן (כמו גם בריחת צואה). התייבשות יכולה גם לגרום לעצירות. ראה עלונים נפרדים בשם "Fibre ו- Fibre תוספים ',' עצירות במבוגרים 'ו' אכילה הבריאה 'לקבלת מידע נוסף.

GP שלך ימליץ על טיפול או להפנות אותך ליועץ התאפקות עצת אימון שלפוחית ​​תרגילים לרצפת אגן. לפעמים פיזיותרפיסטים יכול לעזור עם תרגילים לרצפת האגן. במצבים מסוימים, אתה הרופא עשוי להחליט לחכות ולראות איך דברים הולכים לפני שתנסה טיפול. זאת משום שחלק במקרים קלים להשתפר בכוחות עצמם לאורך זמן ללא טיפול. לפעמים מומחה (בדרך כלל אורולוג או urogynaecologist אם אתה אישה) צריך להיות מעורב במקרים קשים יותר. כירורגיה יכול לשמש כדי לטפל בבריחה, במיוחד בריחת שתן.

אם הבריחה שלך נמשכת ו לא נעזרה טיפול, יועץ ההתאפקות המקומי יכול לתת עצות מעשיות כיצד לנהל. הם עשויים להיות מסוגלים לספק מכנסי בריחת שתן, תחבושות ומוצרים אחרים. בימים אלה יש עזרים רבים ושונים, גאדג'טים ומכשירים שיכולים לעזור מאוד כאשר חיים עם בריחת שתן.

הקרן על שלפוחית השתן פארק חדשנות SATRA, Rockingham Road, קטרינג, Northants, NN16 9JH
קו סיוע אחות: 0845 345 פניות כלליות 0165: 01,536 533,255 אינטרנט: www.bladderandbowelfoundation.org

מאמרים נבחרים