מה גורם לסרטן?

עלון זה נותן סקירה קצרה של הגורמים לסרטן. ישנם עלונים נפרדים על סוגים שונים של סרטן.

מה גורם לסרטן? רוב סוגי הסרטן הם כנראה עקב שילוב של גורמים.
מה גורם לסרטן? רוב סוגי הסרטן הם כנראה עקב שילוב של גורמים.

סרטן הוא מחלה של תאים בגוף. הגוף מורכב ממיליוני תאים זעירים. חלקים שונים של הגוף כגון איברים, עצמות, שרירים, עור, ודם מבוצעים למעלה מ תאים מיוחדים שונים. כל התאים מרכז שנקרא גרעין המכיל גנים העשויים DNA. הגנים לשלוט בפונקציות של התא.

ישנם סוגים רבים ושונים של תאים בגוף, וסוגים שונים של סרטן שנובעים סוגים שונים של תאים. משותפים לכל סוגי הסרטן יש מכנה משותף הוא כי התאים הסרטניים הם לא נורמאלים ומתרבים יצאו מכלל שליטה.

כל סרטן הוא חשב להתחיל קודם מתא אחד נורמלי. מה שנראה לקרות הוא שגנים חיוניים מסוימים השולטים כיצד תאים להתחלק ולהתרבות פגומים או שונו. זה הופך את התא נורמלי. אם התאים הנורמלים שורדים הוא עשוי להכפיל יצא מכלל שליטה לתוך גידול ממאיר.

לכולנו יש סיכון לפתח סרטן. סרטן רב נוטה לפתח ללא סיבה נראית לעין. עם זאת, גורמי סיכון מסוימים ידועים כדי להגביר את הסיכוי כי אחד או יותר של התאים שלך יהפוך חריג לגרום לסרטן. גורמי הסיכון כוללים את הדברים הבאים:

קרצינוגנים כימיים

קרצינוגן משהו (כימי, קרינה, וכו ') אשר עלולה לגרום נזק לתא ולעשות את זה יותר סביר להפוך לתא סרטני. ככלל, ככל החשיפה קרצינוגן, את הסיכון הגדול. ידועות דוגמאות כוללות:

  • טבק. אם אתה מעשן, יש סיכוי גבוה יותר לפתח סרטן הריאה, הפה, הגרון, הוושט, שלפוחית ​​השתן והלבלב. עישון חשב לגרום בערך 1 ל 4 של כל סוגי הסרטן. אודות 1 ב 10 מעשנים מתים מסרטן הריאות. כבד אתה מעשן, כך גדל הסיכון. אם להפסיק לעשן, הסיכון שלך יורד באופן משמעותי.
  • כימיקלים במקום עבודה כגון אזבסט, בנזן, פורמלדהיד, וכו 'אם אתה עובד עם אלה ללא הגנה יש לך סיכון מוגבר לפתח סרטן מסוים.

גיל

שמזדקנים, כך גדל הסיכוי כי תוכל לפתח סרטן. זהו ככל הנראה בשל הצטברות של נזק התאים לאורך זמן. כמו כן, ההגנה של הגוף והתנגדות נגד תאים חריגים עלולות להיות פחות טובות ככל שתהפוך יותר מבוגר. לדוגמא, את היכולת לתקן תאים פגומים, ואת המערכת החיסונית אשר עלול להרוס תאים חריגים, עשויות להיות פחות יעילים עם גיל. אז, בסופו של דבר תא אחד פגום עלול מצליח לשרוד ולהתרבות לצאת מכלל שליטה לתוך סרטן. רוב סוגי הסרטן לפתח אצל אנשים מבוגרים.

סגנון חיים גורמים

עזרה ומידע נוסף. הקרן העולמית לחקר הסרטן (UK WCRF).
עזרה ומידע נוסף. הקרן העולמית לחקר הסרטן (UK WCRF).

תזונה וגורמים אחרים הקשורים לסגנון חיים (וכאמור, עישון) יכולים להגדיל או להקטין את הסיכון לפתח סרטן. לדוגמה:

  • אם אתם אוכלים הרבה פירות וירקות יש לך סיכון מופחת לפתח סרטן מסוימים. הדרך המדויקת שבה הוא להגן מפני סרטן לא מובנת לחלוטין. מזונות אלו עשירים בויטמינים ומינרלים, וכן מכילים כימיקלים בשם נוגדי חמצון. הם עשויים להגן מפני כימיקלים מזיקים כי להיכנס לגוף. כולנו צריכים לאכול לפחות חמש מנות של פירות וירקות ליום.
  • יותר מדי מזון שומני אכילה ואולי מגביר את הסיכון לפתח סוגי סרטן מסוימים.
  • הסיכון לפתח סרטן מסוימים גדל ב: השמנת יתר, חוסר פעילות גופנית סדירה, שותה יותר מדי אלכוהול ואכילת הרבה בשר אדום.

כמה דוגמאות של מחקרים מסתכלים גורמי סגנון חיים וסרטן:

סקירה גדולה של נתונים (ואח 'פרקין - המצוטטים להלן) נמצא כי כ -4 מכל 10 מקרי סרטן מאובחנים בבריטניה מדי שנה - מעל 130,000 בסך הכל - נגרמות על ידי גורמים בחירות בסגנון חיים מיותרים כולל עישון, אלכוהול, משקל ודיאטה. ציטוט מן המחבר הראשי פרופסור פרקין... "אנשים רבים מאמינים סרטן הוא עד הגורל או 'בגנים" וכי הוא המזל של ההגרלה אם הם מקבלים את זה. כאשר מסתכלים על כל הראיות, ברור כי כ -40% מכל סוגי הסרטן נגרמים על ידי דברים שאנחנו בעיקר יש את הכוח לשנות. "

מחקר גדול אחד (Kirkegaard ואח '- המצוטטים להלן) במעקב מעל 55,000 אנשים במשך 10 שנים. זה הביט גורמי סגנון חיים ושיעורי הסרטן. המחקר הגיע למסקנה כי על ידי ביצוע המלצות על שמירה פעילה גופני, שמירה על המשקל לבדוק, לא לעשן, לשתות אלכוהול במתינות שיש תזונה בריאה, את הסיכון לפתח סרטן המעי יכול להיות מופחת על ידי ככל 23%. אבל, המחקר מצא כי גם שיפור בכמה גורמים באורח החיים האלה היו כמה לירידה בסיכון.

מחקר (Schütze ואח '- המצוטטים להלן) כי במעקב 363,988 אנשים מצא שכ -10 ב 100 מכל מקרי הסרטן אצל גברים וכ -3 ב 100 בנשים במערב אירופה נגרמים על ידי אנשי שתיית אלכוהול. רוב מקרי הסרטן היו אנשים ששתו יותר מאשר את הגבולות העליונים המומלצים. אבל המחקר מצא כי גם שתייה של יותר משתי יחידות אלכוהול ביום לגברים יותר מיחידה אחת ביום לנשים הגדילה משמעותית את הסיכון לפתח סוגי סרטן מסוימים.

מחקר (ואח 'פאן - המצוטטים להלן) כי במעקב למעלה מ -100,000 אנשים באירופה עולה כי קיצוץ כמות הבשר האדום דיאטות של רוב האנשים עד 42 גרם ליום (שווה ערך לכ סטייק אחד גדול בשבוע) יכולה להוריד משמעותית את שכיחות סוגי סרטן מסוים.

קרינה

קרינה היא קרצינוגן. לדוגמא, חשיפה לחומרים רדיואקטיביים ו נשורת גרעינית עלולה להגביר את הסיכון של סרטן דם וסוגי סרטן אחר. חשיפה לשמש וכוויות שמש יותר מדי (קרינה מפני קרני UVA ו- UVB) להגביר את הסיכון לפתח סרטן עור. ככל שעולה המינון של קרינה, כך גדל הסיכון לפתח סרטן. אבל שים לב: לעיתים קרובות לסיכון במנות קטנות, כגון ממבחן רנטגן יחיד, הוא קטן מאוד.

הדבקה

וירוסים וחיידקים חלקם מקושרים לבין סוגי סרטן מסוימים. לדוגמה, אנשים עם זיהום מתמשך עם וירוס הפטיטיס B או הפטיטיס C יש סיכון מוגבר לפתח סרטן של הכבד. דוגמה נוספת היא הקשר בין וירוס הפפילומה האנושי (HPV) וסרטן צוואר הרחם. רוב (ואולי כל) נשים לפתח סרטן צוואר הרחם כבר נגועים בזן (תת-סוג) של HPV בשלב כלשהו בחייהם. דוגמא נוספת היא כי חיידק בשם הליקובקטר פילורי קשור לסרטן הקיבה.

מחקר אחד העריך כי אחד מכל שישה סרטן על - שתי מ'שנים בעולם - זיהומים נגרמים על ידי בעיקר ניתן לטפל או למנוע. הם העריכו כי ארבעה זיהומים - HPV, H. pylori, ואת הוירוסים הפטיטיס B ו- C - היוו 1.9 מיליון מקרים של צוואר הרחם, הקיבה והכבד סרטן בשנת 2008. רובן נערכו בעולם המתפתח. יוזמות כגון חיסון נגד HPV ו- B הפטיטיס עוזרות להילחם בזיהומים אלה.

אבל, רוב הווירוסים וזיהומים ויראליים אינם קשורים לסרטן.

מערכת החיסון

אנשים עם מערכת חיסונית ירודה יש ​​סיכון מוגבר לפתח סרטן מסוים. לדוגמה, אנשים עם איידס, או אנשים על טיפול לדיכוי המערכת החיסונית.

ההרכב הגנטי שלך

יש כמה סוגי סרטן קשר גנטי חזק. לדוגמא, בסרטן של ילדים מסוימים הגן או הגנים הנורמלים שעלולות לעורר את תא להפוך לחריג והסרטני עובר בירושה. סוגים אחרים של סרטן עשויים לקבל קצת גורם גנטי שהוא פחות חד-משמעיים. ייתכן כי אצל אנשים מסוימים ההרכב הגנטי שלהם אומר שהם פחות עמידים בפני ההשפעה של חומרים מסרטנים או גורמים אחרים, כמו דיאטה.

לא כל מי שבא במגע עם חומר מסרטן או יש אורח חיים בריא יפתח סרטן. לדוגמה, לא כל המעשנים מפתחים סרטן הריאה. למעשה, כולנו חשופים כנראה כדי מינונים נמוכים של חומרים מסרטנים הרבה זמן.

לגוף יש מנגנונים אשר עשוי להגן עלינו מפני התפתחות הסרטן. לדוגמא, הוא חשב כי תאים רבים אשר הניזוקים מסרטנים יכולים לתקן את עצמם. כמו כן, המערכת החיסונית של הגוף עשויה להיות מסוגל להשמיד כמה סוגים של תאים לא תקינים לפני תרבו לתוך גידול. אולי קרצינוגן אחד עלול לגרום נזק רק גן אחד, שניים או יותר גנים ייתכן שיהיה צורך פגום או לשנות כדי לעורר את התאים להתרבות ולצאת מכלל שליטה.

במקרים רבים סביר להניח כי יש שילוב של גורמים (כמו איפור גנטי, חשיפת קרצינוגן, גיל, תזונה, מצב מערכת החיסון שלך, וכו ') משחק חלק מפעילת תא כדי להיות נורמלי, ומאפשר לו להתרבות לצאת מכלל שליטה לתוך סרטן.

Cancerhelp בבריטניה

אינטרנט: http://cancerhelp.cancerresearchuk.org/ מספק עובדות על סרטן.

הקרן העולמית לחקר הסרטן (WCRF בריטניה)

אינטרנט: www.wcrf-uk.org
WCRF בריטניה היא חלק מרשת עולמית של ארגוני צדקה מחויבת למניעת סרטן. הם לממן מחקר לספק לאנשים את המידע הדרוש להם כדי להפחית את הסיכון לסרטן שלהם.

מאמרים נבחרים

  • ברית מילה היא ניתוח להסרת העורלה (העור מכסה את החלק העליון של הפין). הוא בעיקר…
  • טבעת נרתיקית המניעה היא שיטה יעילה למניעת הריון. הוא מכיל שילוב של הורמונים, כמו…
  • Tadalafil עובד על ידי מניעת הפעולה של חומר כימי בגוף שנקרא סוג-5…
  • הפרשות מהנרתיק ו דימום נרתיקי נפוצים אצל רוב הנשים. רוב הזמן התופעות הללו הן חלק…